ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Mikrodenetleyiciler II CHB202 BAHAR 3+1 Z 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-İşlemci ile çevre elemanlar arasında giriş çıkış işlemlerindeki temel mantığı kavrar.
  2-İşlemcinin çıkış ünitesine bir çıkış aygıtı bağlayabilir ve bunu programlayarak uygular
  3-Kesilim kavramını anlar, kesilim altprogramı geliştirir ve dahili ve harici kesme kaynakları ile uygulama yapar.
  4-Donanım sayıcı/zamanlayıcılarını kullanarak bir sinyalin kenarlarını saydırır hassasiyetinde istenilen bir zaman aralığını elde eder
  5-Analog bir sinyali ADC (Analog-Dijital Dönüştürücü) kullanarak sayısal işarete çevirir ve bu işareti işlemcide analiz ederek, sayısal çıkışlar yada gerektiğinde DAC (Dijital Analog Dönüştürücü) kullanarak analog bir çıkışlar üretir.
 • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
 • EtkinlikKatkı Yüzdesi

  (100)

  SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
  Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
  Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14228
  Ödevler0000
  Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
  Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
  Proje0000
  Laboratuar 0000
  Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012020
  Diğer 0000
  Toplam İş Yükü(Saat)   114
  Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     3,8 ---- (4)
  Dersin AKTS Kredisi   4
 • Ders Akışı
 • Hafta Konular Ön Hazırlık
  1 Giriş Çıkış İşlemleriyle İlgili Temel Kavramlar Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  2 Giriş Çıkış İşlemleriyle İlgili Temel Kavramlar Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  3 Giriş/Çıkış Aygıtlarını Programlama Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  4 Giriş/Çıkış Aygıtlarını Programlama Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  5 Giriş/Çıkış Aygıtlarını Programlama Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  6 Kesilim (Interrupt) Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  7 Kesilim (Interrupt) Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  8 Ara Sınav
  9 Kesilim (Interrupt) Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  10 Sayıcılar/Zamanlayıcılar Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  11 Sayıcılar/Zamanlayıcılar Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  12 Sayıcılar/Zamanlayıcılar Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  13 ADC/DAC Uygulamaları Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  14 ADC/DAC Uygulamaları Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  15 ADC/DAC Uygulamaları Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  Ön Koşul Sayısal Elektronik, Mikrodenetleyiciler-1
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Öğr.Gör. DERYA DAĞ
  Dersi Verenler

  1-)Öğretim Görevlisi Derya Dağ

  Ders Yardımcıları yok
  Kaynaklar arduino kodlab yayıncılık
  Yardımcı Kitap arduino kodlab yayıncılık
  Döküman -
  Dersin Amacı 1. Temel arabirim kavramlarını açıklayabilme, paralel ve seri giriş-çıkışı uygulayabilme. 2. Çevre elemanlarla bağlantı kurabilme. 3. Kesilim kavramını açıklayabilme ve kesilim alt programları oluşturabilme. 4. ADC/DAC uygulamaları yapabilme. 5. Mikroişlemci/mikrodenetleyici ile basınç, sıcaklık, nem ve güç kontrol vb. sistemleri tasarlayabilme.
  Dersin İçeriği Giriş Çıkış İşlemleriyle İlgili Temel Kavramlar, Giriş/Çıkış Aygıtlarını Programlama, Kesilim (Interrupt), Sayıcılar/Zamanlayıcılar, ADC/DAC Uygulamaları
 • Program Yeterlilik Çıktıları
 • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
  1 Test ekipmanını kullanır. 2
  2 Analog ve Dijital teoriyi bilir. 2
  3 Protokol bilgisine sahiptir. 3
  4 İhtiyaç analizi yapar. 4
  5 İş organizasyonu yapar. 3
  6 Problem çözer. 4
  7 Karar verir. 4
  8 Sistem bütünlüğünü sağlar. 4
  9 İletişim kurar. 3
  10 Teknolojiyi takip eder. 5
  11 Araştırır, girişimde bulunur ve üretir. 4
  12 Takım çalışmasını bilir ve çalışanlarla iletişim kurar. 3
  13 Esnektir ve kendi kendine öğrenebilir. 4
  14 Gözlem yapar ve karar verir. 5
  15 Risk alır. 5
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster