ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Bilgisayar Destekli Tasarım I CHB113 GÜZ 2+0 Z 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Paket programı bilgisayara kurar ve çalıştırır.
  2-Mevcut programı kullanarak devre şeması tasarlar ve çizer.
  3-Programın sanal ortamda sunduğu test cihazlarını kullanarak tasarlanan devrelerin analiz işlemlerini yapar.
  4-Yapılan tasarım sonunda devre şemasının çıktısını alır.
 • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
 • EtkinlikKatkı Yüzdesi

  (100)

  SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
  Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14228
  Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)13226
  Ödevler0000
  Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
  Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
  Proje0000
  Laboratuar 0000
  Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6011515
  Diğer 0000
  Toplam İş Yükü(Saat)   79
  Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     2,63 ---- (3)
  Dersin AKTS Kredisi   3
 • Ders Akışı
 • Hafta Konular Ön Hazırlık
  1 Elektronik devre çizim programının kurulması ve program arayüzünün tanıtımı Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  2 Program ara yüzünün tanıtımı,elektrik ve elektronik devre sembolleri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  3 Analog devre sembolleri ve devre çizimi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  4 Dijital devre sembolleri ve devre çizimi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  5 Dijital devre sembolleri ve devre çizimi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  6 Analog devreler için görsel ölçü aletlerini kullanma Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  7 Analog devreler için grafik (analiz) menüsünü kullanma Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  8 Ara Sınav
  9 Dijital devreler için görsel ölçü aletlerini kullanma Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  10 Dijital devreler için grafik (analiz) menüsünü kullanma, baskı devre çizim programının kurulması Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  11 Baskı devre çizim programı arayüzünün tanıtımı Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  12 Elektronik devre sembolleri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  13 El ile baskı devre çizimi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  14 Elektronik şema çizim programlarından netlis alımı Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  15 Otomatik baskı devre çizimi, çıktı alma Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi. Derste işlenecek konuların internetten araştırılması.
  Ön Koşul _
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Öğr. Gör. Derya DAĞ
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları _
  Kaynaklar Bilgisayar Destekli Tasarım Yaşar KARAYİĞİT
  Yardımcı Kitap Bilgisayar Destekli Tasarım Hikmet ŞAHİN
  Döküman _
  Dersin Amacı Elektronik devre tasarımı ile ilgili program paketleri kullanarak tasarım ve devre analizi yapmak amaçlanmaktadır.
  Dersin İçeriği Elektronik devre çizim programının kurulması ve program arayüzünün tanıtımı. Elektronik devre sembolleri, analog devre sembolleri ve devre çizimi,dijital devre sembolleri ve devre çizimi, analog devreler için görsel ölçü aletlerini kullanma, analog devreleri için grafik (analiz) menüsünü kullanma,dijital devreler için görsel ölçü aletlerini kullanılması,dijital devreler için grafik (analiz) menüsünü kullanma, baskı devre çizim programının kurulması,baskı devre çizim programı arayüzünün tanıtımı, elektronik devre sembolleri, el ile baskı devre çizimi,elektronik şema çizim programlarından netlis alımı, otomatik baskı devre çizimi,çıktı alma.
 • Program Yeterlilik Çıktıları
 • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
  1 Test ekipmanını kullanır. 2
  2 Analog ve Dijital teoriyi bilir. 3
  3 Protokol bilgisine sahiptir. 3
  4 İhtiyaç analizi yapar. -
  5 İş organizasyonu yapar. -
  6 Problem çözer. 2
  7 Karar verir. -
  8 Sistem bütünlüğünü sağlar. -
  9 İletişim kurar. -
  10 Teknolojiyi takip eder. 3
  11 Araştırır, girişimde bulunur ve üretir. 3
  12 Takım çalışmasını bilir ve çalışanlarla iletişim kurar. 2
  13 Esnektir ve kendi kendine öğrenebilir. -
  14 Gözlem yapar ve karar verir. 1
  15 Risk alır. 1
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster