ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İşletme Yönetimi ve İmalat Kontrolü CİN243 GÜZ 2+0 S 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-İşletmenin temel kavramlarını, amaçlarını ve çevre ile olan ilişkilerini açıklar.
    2-İşletmenin işlevlerini tanımlar.
    3-İşletmelerin kuruluş çalışmalarını, kuruluş yerinin seçimini ve işletmenin kapasitesinin belirlenmesini kavrar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14228
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)12112
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6011414
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   64
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     2,13 ---- (2)
    Dersin AKTS Kredisi   2
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 İşletme ve yönetimle ilgili temel kavramlar. K1
    2 İşletmelerin amaçları, özellikleri ve işletme çeşitleri. K1
    3 İşletmelerin çeşitleri ve işletme çevre ilişkileri. K1
    4 İşletme kuruluş çalışmaları ve fizibilite. K1
    5 İşletme büyüklüğü, kapasite ve kapasite ölçüleri. K1
    6 İşletme kuruluş yeri seçimi ve kuruluş yerleri. K1
    7 İşletmelerde yönetim tanımı ve fonksiyonları, yönetim kademeleri ve yönetici becerileri K1
    8 İşletmelerde planlama, örgütleme fonksiyonlarının tanımı, çeşitleri, yararları. K1
    9 İşletmelerde koordinasyon, yöneltme ve denetim fonksiyonlarının tanımı, çeşitleri ve aşamaları. K1
    10 İşletme fonksiyonlarından Üretimin tanımı, önemi, sınıflandırılması ve üretim yönetimi K1
    11 İşletme fonksiyonlarından pazarlamanın tanımı, önemi ve hedef pazar seçimi K1-K2
    12 İşletmelerde finansın tanımı, amacı, önemi ve finansal fonların sağlanması. K1
    13 İşletmelerde insan kaynakları yönetimi, planlanması, işgören seçimi ve ücret yönetimi K1
    14 İşletmelerde halkla ilişkiler ve araştırma ve geliştirme çalışmaları K1-K2
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi Ahmet KOCADAĞ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1-Prof. Dr. İsmet MUCUK (2015), Temel İşletme Bilgileri, TÜRKMEN Yayınları, İstanbul
    Yardımcı Kitap K2- Yrd.Doç. Dr. İlknur KUMKALE (2007) Genel İşletme, MURATHAN Yayınevi
    Dersin Amacı 1. İşletmenin temel kavramlarını, amaçlarını ve çevre ile ilişkilerini kavrayabilme. 2. İşletme çeşitlerini sıralayabilme. 3. İşletmelerin kuruluş çalışmalarını, kuruluş yerinin seçimini ve işletmenin kapasitesinin belirlenmesini kavrayabilme. 4. İşletme fonksiyonlarını ve bunlar arasındaki ilişkileri kavrayabilme. 5. İşletmelerin yönetiminde ortaya çıkan sorunları kavrayabilme.
    Dersin İçeriği İşletme ve yönetimle ilgili temel kavramlar. İşletmelerin amaçları, özellikleri ve işletme çeşitleri. İşletmelerin çeşitleri ve işletme çevre ilişkileri. İşletme kuruluş çalışmaları ve fizibilite. İşletme büyüklüğü, kapasite ve kapasite ölçüleri. İşletme kuruluş yeri seçimi ve kuruluş yerleri. İşletmelerde yönetim tanımı ve fonksiyonları, yönetim kademeleri ve yönetici becerileri. İşletmelerde planlama, örgütleme fonksiyonlarının tanımı, çeşitleri, yararları. İşletmelerde koordinasyon, yöneltme ve denetim fonksiyonlarının tanımı, çeşitleri ve aşamaları. İşletme fonksiyonlarından Üretimin tanımı, önemi, sınıflandırılması ve üretim yönetimi. İşletme fonksiyonlarından pazarlamanın tanımı, önemi ve hedef pazar seçimi. İşletmelerde finansın tanımı, amacı, önemi ve finansal fonların sağlanması. İşletmelerde insan kaynakları yönetimi, planlanması, iş gören seçimi ve ücret yönetimi. İşletmelerde halkla ilişkiler ve araştırma ve geliştirme çalışmaları.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 İnşaat Malzemelerini Seçmek Ve Kullanmak -
    2 Yapı Tesisatlarını Yaptırmak -
    3 Beton Teknolojisini Uygulamak -
    4 Yol İnşaatı Yaptırmak -
    5 Mesleki Bilgisayar Uygulamaları Yapmak -
    6 Teknik Çizim Yapmak -
    7 Mesleki Çizim Yapmak -
    8 İhale Ve Sözleşme Yapmak 2
    9 Şantiye Organizasyonu Yapmak 5
    10 İmalatların Kontrolü Ve Belgelendirmesini Yapmak 3
    11 Yapı Onarım Ve Güçlendirme İşlerinin Uygulamasını Yaptırmak -
    12 Zemin Türlerini Tespit Etmek Ve Zemin Deneyleri Yapmak -
    13 Su Temin Ve İletim Çalışmalarını Kontrol Etmek -
    14 Arazi Ölçümlerini Yapmak -
    15 Mesleki Proje Yapmak -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster