ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Girişimcilik CIS208 BAHAR 3+1 Fakülte Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Girişimcilik ile ilgili temel kavramların öğretilmesi
    2-İş fikirlerinin oluşturulması
    3-İş planı yapılması
    4-Yenilikçi düşünebilme yetisi oluşturma
    5-İç girişimci becerisi kazanılması
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14228
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 010220
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)40000
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6010220
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   124
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4,13 ---- (4)
    Dersin AKTS Kredisi   4
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Girişimcilik ile ilgili kavramlar K1: Girişimcilik, s: 1-10
    2 Girişimciliğin Önemi ve Gelişimi K1: Girişimcilik , s: 11-20
    3 Girişimlerdeki Özellikler K1: Girişimcilik, s: 21-30
    4 İç ve Dış Girişimcilik K1: Girişimcilik , s.: 31-40
    5 Girişimcilikteki Motivasyon K1: Girişimcilik, s.: 41-50
    6 Fırsatların Algılanması K1: Girişimcilik, s: 51-60
    7 Girişimde Yaratıcılık ve Yenilikçilik K1: Girişimcilik, s: 61-70
    8 Buluş, Marka ve Tasarımların Korunması K1: Girişimcilik, s: 71-80
    9 Girişimcilikte İş Fikirleri K1: Girişimcilik, s: 81-90
    10 İş Planı Hazırlama ve Doküman Haline Getirilmesi K1: Girişimcilik, s: 91-100
    11 İş Planı İçinde Yönetim, Pazarlama Planları K1: Girişimcilik, s: 101-110
    12 Yapılabilirlik çalışmaları K1: Girişimcilik, s: 111-120
    13 İş Planı İçinde Finans ve Üretim Planları K1: Girişimcilik ,s: 121-130
    14 Girişimcilik Öyküleri, Girişimcilikte Örnek Olay İncelemeleri K1: Girişimcilik, s: 131-140
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi İlhan YÜREKLİ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1: Aydınlık, A.Ü. (2020), Girişimcilik, Beta Yayınevi, İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Bu dersin amacı öğrencileri girişim fikri ve girişimcilik ile ilgili teorik konularda biilgilendirmek ve yardım alabilecekleri kurum ve kuruluşları tanıtarak konuyla iilgili motivasyonlarını artırmaktır.
    Dersin İçeriği Girişimcilik ile ilgili kavramlar
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Alanı ile ilgili temel düzeydeki bir çalışmayı bağımsız olarak yürütebilme. -
    2 Ortaöğretim düzeyinde kazanılan yeterliliklere dayalı olarak alanındaki güncel bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip olma. 2
    3 Alanında edindiği temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri aynı alanda bir ileri eğitim düzeyinde veya aynı düzeydeki bir alanda kullanabilme becerileri kazanma. 1
    4 Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak, verileri yorumlayabilme ve değerlendirebilme, sorunları tanımlayabilme, analiz edebilme, kanıtlara dayalı çözüm önerileri geliştirebilme. 3
    5 Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için ekip üyesi olarak sorumluluk alabilme. -
    6 Sorumluluğu altında çalışanların bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri yürütebilme. -
    7 Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilme, öğrenme gereksinimlerini belirleyebilme ve karşılayabilme. -
    8 Öğrenimini aynı alanda bir ileri eğitim düzeyine veya aynı düzeydeki bir mesleğe yönlendirebilme 2
    9 Yaşamboyu öğrenme bilinci kazanma -
    10 Alanı ile ilgili konularda sahip olduğu temel bilgi ve beceriler düzeyinde düşüncelerini yazılı ve sözlü iletişim yoluyla aktarabilir. 3
    11 Alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşabilir. 1
    12 Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü A2 Genel Düzeyi`nde kullanarak alanındaki bilgileri izleyebilme ve meslektaşları ile iletişim kurabilir. 4
    13 Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Temel Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilir. 4
    14 Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahip olur. 1
    15 Alanı ile ilgili verilerin toplanması, uygulanması ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere sahip olur. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster