ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Maliyet Muhasebesi CMU203 GÜZ 3+1 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Maliyet Muhasebesi İle İlgili Temel Kavramları Öğrenir.
    2-Maliyet Muhasebesinin Amacı Diğer Muhasebe Dalları İle İlgili İlişkileri Açıklar.
    3-İşletmelerde Kullanılan Tek Düzen Hesap Planı ve Bu Plandaki 7-A ve 7-B Seçeneklerini açıklar.
    4-İşletmede Kullanılan Maliyetleri Çeşitli Açılardan Sınıflandırır. Basit Maliyet Hesaplarını Yapar.
    5-Üretim Maliyet Unsurlarından Hammadde, İşçilik, Genel Üretim Giderlerini Açıklar. Maliyet Dağıtım Yöntemleriyle ilgili İşletmelerde Uygulama Örneklerini Yapar. Üretim Yapan İşletmelerde Maliyet Sistemlerini Belirler ve bu Sistemlerin Uygulamasını Yapar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14228
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011818
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6011818
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   120
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4 ---- (4)
    Dersin AKTS Kredisi   4
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Maliyet Muhasebesi ile ilgili temel kavramlar K1-Maliyet muhasebesi ile ilgili kavramsal çerçeve, S-12
    2 Endüstride hesap planları K1-Maliyet muhasebesi ile ilgili kavramsal çerçeve, S-13
    3 Hesap planlarının işleyişi ve uygulanışı K1-Maliyet muhasebesi ile ilgili kavramsal çerçeve, S-23
    4 Maliyet türleri ve uygulanışı K1-Maliyet muhasebesi ile ilgili kavramsal çerçeve, S-16
    5 Maliyet elemanları K1-Maliyet muhasebesi ile ilgili kavramsal çerçeve, S-19
    6 Maliyet unsurlarında hammaddenin tanımı ve önemi K1-Üretim maliyetleri, hammadde giderleri, S-37
    7 Hammadde ve malzemenin maliyete intikali K1-Üretim maliyetleri, hammadde giderleri, S-77
    8 İşçilik maliyeti K1-Üretim maliyetleri, İşçilik Giderleri, S-87
    9 Genel üretim giderleri ve dağıtımı K1-Üretim maliyetleri, Genel üretim giderleri, S-137
    10 Dağıtım metodları ve uygulamaları K1-Üretim maliyetleri, Genel üretim giderleri, S-142
    11 Maliyet hesaplama sistemleri K1-Maliyet hesaplama yöntemleri, S-191
    12 Sipariş maliyeti K1-Maliyet hesaplama yöntemleri, S-193
    13 Safha maliyeti K1-Maliyet hesaplama yöntemleri, S-202
    14 Standart maliyet ve diğer maliyet metodları K1-Maliyet hesaplama yöntemleri, S-219
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğr. Gör. Süleyman Dönertaş
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1-DÖNERTAŞ,S.,Maliyet Muhasebesi, Editörler:Kırlı, M., Seldüz, H., İstanbul 2018
    Yardımcı Kitap Yk1-Büyükmirza.K., Maliyet ve yönetim Muhasebesi, Ankara 2015
    Dersin Amacı Bu dersin amacı öğrencilerin, 1. Maliyet muhasebesi ile ilgili temel kavramların bilgisini edinmesini. 2. Maliyetlerin sınıflandırılmasını kavrayabilmesini. 3. Maliyet unsurlarını kavrayabilmesini. 4. Maliyet yerleri ve maliyet dağıtım yöntemlerini uygulayabilmesini. 5. Maliyet hesaplama sistemlerini uygulayabilmesini sağlamaktır.
    Dersin İçeriği 1) Maliyet Muhasebesi İle İlgili Temel Kavramlar Öğrenir. 2) Maliyet Muhasebesinin Amacı Diğer Muhasebe Dalları İle İlgili İlişkileri Açıklar. 3) İşletmelerde Kullanılan Tek Düzen Hesap Planı ve Bu Plandaki 7-A ve 7-B Seçeneklerini Açıklar. 4) İşletmede Kullanılan Maliyetleri Çeşitli Açılardan Sınıflandırır. Basit Maliyet Hesaplarını Yapar. 5) İşletmelerde Üretim Esnasında Kullanılan Maliyet Unsurlarından Hammadde, İşçilik, Genel Üretim Giderlerini Açıklar Ve Bunlarla İlgili Uygulamalar Yapar. 6) Maliyet Dağıtım Yöntemlerinin İşletmelerde Uygulama Örneklerini Yapar. 7) Üretim Yapan İşletmelerde Maliyet Sistemlerini Belirler Ve Bu Sistemlerin Uygulamasını Yapar.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Ticari hayatta kullanılan defterleri mevzuata uygun usul ve esaslara göre işler. 2
    2 Ticari hayatta faaliyet gösteren işletmelerin özelliklerini açıklar. 1
    3 Şirketlerin kuruluşu, birleşmesi, dönem sonu işlemleri ve tasfiyesi ile ilgili kayıtları yapar. -
    4 Büro düzeni ve personel yönetimi konusunda uygulama becerileri kazanır. -
    5 Muhasebeci olarak mevzuatı takip eder ve muhasebe standartlarına göre kayıt yapar. 4
    6 Ticari hayatta kullanılan belgeleri tanır, düzenler, uygular ve saklar. -
    7 Mesleki matematik uygulamaları yapar. 4
    8 Ekonomi, finansman, sermaye piyasası ve dış ticaret ile ilgili kavramları tanır. 3
    9 Bilgisayar ortamında F klavye ile yazışmalar yapar ve tablolar hazırlar. -
    10 Alanı ile ilgili bilgisayar paket programlarını kullanır. -
    11 Verileri toplar, serilere dönüştürür ve veri sonuçlarını değerlendirir. -
    12 Alanı ile ilgili konularda araştırma yöntem ve tekniklerini kullanarak rapor hazırlayabilir. 3
    13 Vergi ile ilgili hesaplamaları yapar ve beyannameleri düzenler. 2
    14 Maliyet hesaplamalarını yapar ve mali analiz tekniklerini uygular. 5
    15 İş hayatında meslek ahlâkının önemini açıklar. 2
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster