ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Yönetim ve Organizasyon CBY108 BAHAR 2+0 Z 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-Yönetimin temel kavramlarını tanımlar.
    2-Klasik, neoklasik, modern ve postmodern yönetim düşünce ve uygulamalarını açıklar.
    3-Yönetim kademelerinin ve örgüt şemalarının organizasyon kapsamındaki pozisyonlarını ve ilişkilerini çözümler.
    4-Karar verme ve planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon, denetleme fonksiyonlarının süreçlerini ve işlevlerini analiz eder.
    5-Organizasyonlarda ortaya çıkabilecek olası yönetsel ve örgütsel sorunları, yönetimin temel kavram ve ilkelerine dayalı olarak çözer.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14228
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14114
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012020
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   72
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     2,4 ---- (2)
    Dersin AKTS Kredisi   2
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Yönetim kavramı ve tarihsel süreçteki gelişimi K1-Bölüm 1-2
    2 Yönetim yaklaşımlarına giriş K1-Bölüm 1-2
    3 Klasik teoriler K1-Bölüm 2
    4 Neoklasik teoriler K1-Bölüm 2
    5 Modern-postmodern teoriler K1-Bölüm 4
    6 Yönetimin İşlevlerine Giriş: Planlama K1-Bölüm 3
    7 Yönetimin İşlevler: Örgütleme K1-Bölüm 3
    8 Yönetimin İşlevleri: Yöneltme K1-Bölüm 3
    9 Yönetimin İşlevleri: Koordinasyon K1-Bölüm 3
    10 Yönetimin İşlevleri: Denetim K1-Bölüm 3
    11 Yönetici ve Yönetsel Kademeler ve Beceriler K1-Bölüm 1
    12 Yönetim Alanındaki Çağdaş Gelişmeler (Toplam Kalite Yönetimi-Amaçlara Göre Yönetim-Stratejik Yönetim) K1-Bölüm 4
    13 Yönetim Alanındaki Çağdaş Gelişmeler (Dışkaynak kullanımı-Kıyaslama) K1-Bölüm 4
    14 Yönetim Alanındaki Çağdaş Gelişmeler (İşgören güçlendirme- Öğrenen organizasyonlar) K1-Bölüm 4
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İlknur AYAR
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Koç, H., Topaloğlu, M. (2010). Yönetim Bilimi. Ankara: Seçkin Yayıncılık.
    Yardımcı Kitap YK1. Efil, İ. (1999). İşletmelerde Yönetim ve Organizasyon. Bursa: Alfa Yayınları.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı her örgütte var olan yönetim işlevlerinin iş yaşamına yönelik kuramlarının ve uygulamalarının öğretilmesini sağlamaktır.
    Dersin İçeriği Yönetim Tanımı; Yönetim Sürecinin Temel Özellikleri; İşletmeler İçin Önemi; Benzer Kavramlarla Karşılaştırma; Yönetim Biliminin Gelişimi; Modern Yönetim Akımları; Yönetim Düşüncesi ve Örgüt Kuramı; Karşılaştırma ve Değerlendirme; Yönetim Sistemi; Yönetimde Karar Alma; Organizasyon Kavramı: Özellikleri, İlkeleri, Organizasyon süreci ve planlama süreci ile karşılaştırma, Bölümlendirme, Kadrolama; Özellikleri, Kadrolama süreci; Yöneltme: Özellikleri, Yöneltme süreci; Organizasyon Yapıları; Klasik Yaklaşımdan Günümüze Organizasyon Yapılarındaki Değişim; Karşılaştırma; Koordinasyon; Denetim: Özellikleri, Denetim süreci.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 İyi derecede Türk Dili kullanım bilgisine sahip olur. Türkçe yazılmış resmi ve teknik belgeleri okur, anlar, hazırlar ve sunumunu yapar. -
    2 Yabancı dili doğru olarak kullanır. Mesleki alanının gerektirdiği yabancı dilde yazılmış teknik belgeleri okur, anlar ve alanlarının gerektirdiği düzeyde yabancı dili kullanarak yazılı ve sözlü iletişim kurar. -
    3 Büro teknolojilerini ve Bilgisayar ortamında ofis programlarını değişik amaçlar için etkin bir şekilde kullanır. -
    4 Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve Atatürkçü düşünce hakkında doğru bilgiler kazanır; Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda çağdaş ve bilimsel tabanlı düşünür. -
    5 Mesleki alanının gerektirdiği temel matematiksel ve bilimsel hesaplamaları yapar. -
    6 Yönetici, çalışanlar ve çevresiyle etkin iletişim yeteneğini kullanır. 4
    7 Büronun ve yöneticinin yazışmalarını yapar. -
    8 Yönetim dosya sistemini tekniğe uygun bir şekilde gerçekleştirir. -
    9 Randevu saptamalarında gerekli titizliği gösterir ve ziyaretçi kabullerinde özenli davranır. -
    10 Bürosunda uyulması gerekli protokol kurallarını bilir ve bunları uygular. -
    11 Büronun yönetiminde ve organizasyonunda yöneticisine yardımcı olur. 5
    12 Muhasebe ile ilgili temel kavram ve belgeleri tanır. -
    13 Toplam kalite anlayışına uygun hareket eder, ekip çalışması yapar. 4
    14 Hukukun temel kavramlarını öğrenir, temel hukuk bilgisi kazanır. -
    15 İşletme ve işletme yönetimi ile ilgili temel kavramları öğrenir. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster