ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Hemşirelikte Yönetim HEM304 BAHAR 2+6 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Kurumun genel ve hemşirelik hizmetleri yönetimini ve örgütlenme yapısını bilir
    2-Hemşirelik hizmetleri yönetimini, yönetim teorileri ve ilkeleri çerçevesinde yorumlayabilir
    3-Hemşirelik kalite standartlarını değerlendirir.
    4-Hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan yönetsel sorunları analiz eder.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)148112
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14342
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3011010
    Proje10000
    Laboratuar 20000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 4012020
    Diğer 010110
    Toplam İş Yükü(Saat)   194
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     6,47 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Sağlık Finans Sistemleri K1
    2 Klasik Yönetim Teorileri Neo-klasik Yönetim Teorileri K1,K2,K4
    3 Modern Yönetim Teorileri Post-Modern Yönetim Teorileri K1,K2,K4
    4 Yönetim ve Organizasyon K1,K2,K4
    5 Yönetim ve Organizasyon K1,K2,K4
    6 İletişim ve Çatışma Yönetimi K1,K2,K4
    7 ? Hemşirelik Hizmetlerinde Kalite Standartları Hemşirelik Hizmetlerinde Kalite İndikatörleri ve İzleme Standart Süreçten Sapmalar ve Hasta Güvenliği K2, K3
    8 Hasta Bakım Organizasyonu (Hemşirelik Bakım Sunum Modelleri K1,K2,K4
    9 Hasta Sınıflandırma Sistemi Hemşire insan Gücü Planlama İş örneklemesi K1,K2,K4
    10 İş Analizi K1,K2,K4
    11 İş Hukuku Devlet Memurları Kanunu (DMK K5
    12 Hizmet İçi Eğitim Personel seçme K1,K2,K4
    13 Performans Değerlendirme Motivasyon K1,K2,K4
    14 Kariyer Yönetimi K1,K2,K4
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr.Öğrt.Üyesi. Funda ASLAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Araş.Gör.Dr. Gülsüm ÇONOĞLU
    Kaynaklar K1. Ekici D (2017) Sağlık Bakım Hizmetinin Yönetimi (Geliştirilmiş 2. Baskı).Sim Matbaası, Ankara. K2.Ekici D, Cerit K, Gür E, Mert T, Türkmen S (2016) Sağlık Hizmetinde Yönetsel Sorunların Analizi, Sim Matbaası, Ankara. K3. Ekici D (2013) Sağlık Hizmetinde Kalite Yönetimi, Sim Matbaası, Ankara K4. Tatar Ü.B., Türkmen, E.E. (Ed.) (2014) Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi . Akademi Basın ve Yayıncılık, İstanbul K5. Mevzuatlar (4857 sayılı İş Kanunu, 657 DMK)
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Yönetim ve hemşirelik hizmetleri yönetimi ile ilgili temel kavram, kuram ve ilkeleri inceleyebilen, ülkemizdeki sağlık hizmetleri yönetimi alanındaki ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirebilen ve liderlik edecek bilgi, beceri ve tutumları kazandırabilen hemşireler yetiştirmektir
    Dersin İçeriği Yönetimde temel kavramlar ve kuramlar; Etkin yönetimin esasları/ toplam kalite yönetimi; Etkin liderlik ve özellikleri; Organizasyon yapıları ve hemşirelik bakım sunumunun organizasyonu; Sağlık bakım sistemi; Sağlık meslekleri, sağlık ekibi rol ve yapıları; Hemşirelik hizmetlerinin yeniden örgütlenmesi; Mali-idari-destek-teknik hizmetler; Yönetime yardımcı teknikler/ Kriz ve zaman yönetimi; Personelin değerlendirilmesi/ İnovasyon-yenilik/yaratıcılık/Teknolojinin kullanımı/lojistik hizmetler; Sağlık yönetiminde değerler ve etik; Kurum değerlendirme(SWOT) iş analiz
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Toplumun; sağlıklı ya da hasta bireylerin değişen durumlarda hemşirelik bakım gereksinimlerini saptama, planlama, uygulama ve sonuçlarını değerlendirmede hemşirelik sürecini kullanır. 4
    2 Toplumun sağlık düzeyini geliştirmeye yönelik gerekli hemşirelik eğitim, yönetim, uygulama, danışmanlık ve araştırmalarda etkin rol alır. 5
    3 Mesleğin gerektirdiği istatistik, bilgisayar, bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilir. -
    4 Sosyal yönlerini, iletişim, eleştirel düşünme, akademik ve araştırma becerilerini, yaratıcılıklarını ve girişimciliklerini birleştirerek mesleğini uygular. 3
    5 Sağlık alanındaki bilimsel bilgi, yenilik ve gelişmeleri izleyebilmek ve kullanabilmek için yeterli düzeyde yabancı dil bilgi ve becerisini geliştirir. -
    6 Mesleki etik değerleri bilir ve hemşirelik bakımı ve uygulamalarını bu değerler doğrultusunda gerçekleştirir 5
    7 Profesyonel iletişim ve kişiler arası ilişkiler becerilerini kullanarak terapötik ortamda hasta/sağlıklı birey, aile ve ekip üyeleriyle etkili iletişim kurar. 4
    8 Hemşirelik uygulamaları için gerekli teknik araç ve gereçleri seçme ve kullanabilme becerisine sahiptir. -
    9 Hemşirelik hizmetlerinin bilgiye dayalı, akılcı, sistematik olarak sunulmasında etkili yazılı ve sözlü anlatım becerilerini kullanır. 3
    10 İnsanı ve insan sağlığını etkileyebilecek her türlü biyo-psiko-sosyal-kültürel değişim ve gelişime duyarlı olup; verdiği sağlık bakım hizmetinde holistik yaklaşımı göz önünde bulundurur. 5
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster