ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    SOSYAL HİZMET MEVZUATI SHB203 GÜZ 3+0 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Hukukun temel kavramlarını, ilkelerini, kurallarını ve toplum yaşamındaki önemini açıklar
    2-Sosyal hizmet uygulamalarında hukukun yeri ve önemini açıklar
    3-Aile ve çocuk hukuku, sosyal yardım hukuku ve engelliler hukukunu açıklar
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14228
    Ödevler1021530
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3012525
    Proje1012020
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 5013030
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   175
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     5,83 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Hukukun Temel Kavramları K1 BÖLÜM 1
    2 Kurallar, Devler ve Hukuk K1 BÖLÜM 1
    3 Hukuki ilişkiler ve haklar K1 BÖLÜM 2-5 K2. BÖLÜM 8
    4 Hakların edinilmesi ve kaybedilmesi K1 BÖLÜM 6 K2 BÖLÜM 13
    5 Hakların korunması K1 BÖLÜM 6 K2 BÖLÜM 16-17
    6 Türk yargı sistemi K1 BÖLÜM 4
    7 Türk Medeni Kanunu K1 BÖLÜM 8
    8 Türk Ceza Kanunu K1 BÖLÜM 7
    9 Seçilmiş Sosyal Hizmet Alanlarında Sosyal Hizmet Uygulamasının Yasal Çerçevesi K1 BÖLÜM 7
    10 Aile Hukuku K1 BÖLÜM 7
    11 Anayasa Hukuku K1 BÖLÜM 8
    12 İş Hukuku K1 BÖLÜM 7
    13 Sosyal Güvenlik Hukuku K1 BÖLÜM 7
    14 Uluslararası Hukuk K1 BÖLÜM 8
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi Elvan ULUCAN ÖZKAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Uun, E., Atalay, H., Akkaya, T., Özkorkut, K., Akın, L., & Gönenç, L. (2012). Hukukun temel kavramları. Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. K2. Gözler, K. (2017). İnsan hakları hukukuna giriş. Ekin Basım Yayın Dağıtım. Bursa K3. Sosyal Hizmet Kanunu (1983). Resmi Gazete (Sayı: 18059). Erişim adresi: https://www. mevzuat. gov. tr/MevzuatMetin/1.5, 2828.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Sosyal hizmet uygulamalarında gerekli yasal düzenlemeleri yetkin bir şekilde değerlendirmek ve kullanmaktır.
    Dersin İçeriği Hukukun tanımı, hukukun toplum yaşamındaki önemi ve ilkeleri, kuralları ve sosyal yaşamı düzenleyen diğer sosyal kurallar, sosyal hizmet uygulamasında hukukun yeri ve önemi ile seçilmiş bazı sosyal hizmet alanlarında (aile, çocuk, sosyal yardım, engellilik) sosyal hizmet uygulamasının hukuksal çerçevesi
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Sosyal hizmet alanının tarihsel gelişimini, temel kavram ve terimlerini ve uygulama alanlarını (sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, sivil toplum, yerel yönetim gibi) açıklar. 2
    2 Bireylerle, ailelerle, gruplarla, toplumla, meslektaşlarıyla ve kurumlarla çalışırken, etkili sözel ve yazılı iletişim kurar. 2
    3 Sosyal hizmet ile ilişkili diğer alanları (psikoloji, sosyoloji, hukuk, kamu yönetimi, çocuk gelişimi, gerontoloji, sağlık yönetimi gibi) tanıyarak sosyal hizmetin bu alanlarla bağlantısını kurar. 1
    4 Sosyal hizmet alanında temel ve çağdaş kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde kuramlar arasındaki benzerlikleri, farklılıkları, kuramların katkılarını ve sınırlılıklarını ifade eder. -
    5 Sosyal hizmette ulusal ve uluslararası bilimsel gelişmeleri takip edecek düzeyde temel araştırma becerisi ile araştırma yöntem ve tekniklerini uygulama becerisi kazanır. -
    6 Birey, aile, gruplar ve farklı toplumsal gruplar ile sosyal hizmet uygulamaları yapar. 3
    7 Sosyal inceleme, değerlendirme ve rapor hazırlama becerisi kazanır. -
    8 Her düzeydeki müracaatçılar için benzerlik ve farklılıkları dikkate alarak planlı değişme sürecini (bağlantı kurma, tanı ve değerlendirme, planlama, uygulama, uygulamayı değerlendirme, sonlandırma ve izleme) gerçekleştirme becerisi kazanır. -
    9 Sosyal hizmet uygulamalarında insan haklarını temel alarak toplumsal ve ekonomik adalet doğrultusunda uygulamalar yapar. 4
    10 Alanıyla ilgili etik kuralların, bilimsel ve kültürel değerlerin bilincinde olur. 1
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster