ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Oryantasyon ULS105 GÜZ 2+0 Fakülte Z 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili temel dersler ve kariyer olanakları ile ilgili bilgi sahibi olur.
    2-Üniversite hayatının kendisine kazandıracakları hakkında farkındalık kazanır.
    3-Üniversitede eğitim öğretim faaliyetleri ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü konusunda bilgi sahibi olur.
    4-Üniversitede faydalanılabilecek programlar (Erasmus, Mevlana ve Farabi) ve sosyal aktiviteler hakkında bilgi sahibi olur.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14228
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14114
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 10155
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)30155
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 50155
    Diğer 10111
    Toplam İş Yükü(Saat)   58
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     1,93 ---- (2)
    Dersin AKTS Kredisi   2
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Derse Giriş, dersin amacı, dersin yürütülmesine ilişkin bilgi verilmesi. Ders kapsamında okunacak kitap ve izlenecek film ile ilgili bilgilendirmenin yapılması
    2 Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkında bilgi, dersler, kariyer olanakları, bölümün gereklilikleri, yabancı dil eğitimi
    3 Üniversite eğitim-öğretim yönetmeliği ve disiplin yönetmeliği içerikleri hakkında bilgilendirme
    4 Üniversitedeki faaliyetler ve öğrenci toplulukları ile ilgili bilgilendirme
    5 Erasmus Programı hakkında Üniversitemiz Erasmus koordinatörlüğü koordinasyonunda bilgilendirme
    6 Mevlana programı hakkında bilgilendirme
    7 Farabi programı hakkında bilgilendirme
    8 Mesleki yazışmalar, dilekçe ve eposta yazımı hakkında bilgilendirme
    9 Davranış kuralları ve protokol bilgileri ilgili bilgilendirme Dışişleri Bakanlığı meslek memurlarına verilen bilgilendirme videoları
    10 Bilimsel yazım teknikleri ve etik kurallar (1)
    11 Bilimsel yazım teknikleri ve etik kurallar (2)
    12 Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (1)
    13 Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (2)
    14 Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (3)
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlileri
    Kaynaklar Bölüm tarafından hazırlanan film ve kitap listeleri Çankırı Karatekin Üniversitesi, eğitim, öğretim ve disiplin yönetmelikleri Dışişleri Bakanlığı meslek memurları için hazırlanan bilgilendirme videoları
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, öğrencilere Uluslararası İlişkiler bölümü ve eğitim öğretim faaliyetleri ve kariyer planlaması konusunda detaylı bilgiler vermek ve öğrencileri üniversite hayatına hazırlamaktır.
    Dersin İçeriği Derse Giriş, dersin amacı, dersin yürütülmesine ilişkin bilgi verilmesi. Ders kapsamında okunacak kitap ve izlenecek film ile ilgili bilgilendirmenin yapılması Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkında bilgi, dersler, kariyer olanakları, bölümün gereklilikleri, yabancı dil eğitimi Üniversite eğitim-öğretim yönetmeliği ve disiplin yönetmeliği içerikleri hakkında bilgilendirme Üniversitedeki faaliyetler ve öğrenci toplulukları ile ilgili bilgilendirme Erasmus Programı hakkında Üniversitemiz Erasmus koordinatörlüğü koordinasyonunda bilgilendirme Mevlana programı hakkında bilgilendirme Farabi programı hakkında bilgilendirme Mesleki yazışmalar, dilekçe ve eposta yazımı hakkında bilgilendirme Davranış kuralları ve protokol bilgileri ilgili bilgilendirme Bilimsel yazım teknikleri ve etik kurallar (1) Bilimsel yazım teknikleri ve etik kurallar (2) Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (1) Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (2) Ders kapsamında okunan kitap ve izlenen filmler hakkında tartışma gruplarının sunumları (3)
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili temel ve ileri düzey kuramsal ve uygulamalı bilgileri edinme ve bu bilgileri kullanma. -
    2 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili kuramsal bilgileri toplama, eleştirel olarak yorumlama ve analiz etme, bu bilgilerin uygulamadaki yansımalarını değerlendirme. -
    3 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili diğer disiplinlerden faydalanarak disiplinlerarası yorum üretme ve analiz yapma. -
    4 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili edindiği bilgileri yazılı ve sözlü olarak alanda uzman olan veya uzman olmayan kişilere aktarma. -
    5 Güncel, yerel, bölgesel ve küresel sorunları edinilen bilgiler ile analiz etme, çözüm önerileri geliştirme. -
    6 Uluslararası ilişkilerde belirli bir bölge ile ilgili edindiği bilgileri analiz için kullanma -
    7 Alanda edindiği bilgileri ileri düzey eğitim ve bireysel çalışmalarına yansıtarak öğrenme gereksinimlerini belirleme. -
    8 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili bilgiler edinme ve analiz sürecinde bilimsel, etik, sosyal ve kültürel değerlere uygun hareket etme. 5
    9 Uluslararası İlişkiler alanı ile ilgili edindiği bilgileri yaşam boyu kullanma. 5
    10 Uluslararası İlişkiler alanının gerektirdiği ölçüde bilgisayar yazılımı ve iletişim teknolojilerini kullanma. -
    11 Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel düzeyinde kullanarak Uluslararası İlişkiler alanındaki kuramsal ve uygulamadaki gelişmeleri takip etme ve meslektaşları ile iletişim kurma. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster