ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Mahalli İdareler II SKY304 BAHAR 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Kavramları Etimolojik Açıdan analiz eder.
    2-Soyut düşünebilme yeteneğini geliştirir.
    3-Mahalli idarelerin gelirlerini analiz eder.
    4-Mahalli idareler kavramını tartışır.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14342
    Ödevler1511010
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)2511212
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6013535
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   141
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4,7 ---- (5)
    Dersin AKTS Kredisi   5
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 ABD`de mahalli İdareler 1 K1. Bölüm 1
    2 ABD`de mahalli İdareler 2 K1. Bölüm 1
    3 Fransa`da mahalli idareler 1 K2. Bölüm 5
    4 Fransa`da mahalli idareler 2 K2. Bölüm 5
    5 İngiltere`de mahalli idareler 1 K2. Bölüm 6
    6 İngiltere`de mahalli idareler 2 K2. Bölüm 6
    7 Türkiye`de mahalli idare birlikleri K2. Bölüm 4
    8 Mahalli idarelerin görevleri 1 K2. Bölüm 5
    9 Mahalli idarelerin görevleri 2 K2. Bölüm 5
    10 Mahalli idarelerin gelirleri 1 K2. Bölüm 5
    11 Mahalli idarelerin gelirleri 2 K2. Bölüm 5
    12 Kalkınma Ajansları K2. Bölüm 7
    13 İller Bankası K2. Bölüm 7
    14 İller Bankası K2. Bölüm 7
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İsmet AKBAŞ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Okçu, M. ve Özgür, H. (2013). Dünyada Yerel Yönetimler. Seçkin Yayınları, Ankara. K2. Tortop, N., Yayman, H., Aykaç, B. ve Özer, M.A. (2008). Mahalli İdareler. Nobel Yayın Dağıtım, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. Gözler, K. (2018). Mahalli İdareler Hukuku. Ekin Kitabevi, Bursa.
    Dersin Amacı Mahalli İdareler II Dersi kapsamında Yerel Yönetimlerin Görev ve Gelirleri ve Türkiye`deki yerel yönetim sistemi ele alınmaktadır. Türkiye`deki yerel yönetim sisteminde yer alan İl Özel İdaresi, İller Bankası, Kalkınma Ajansları bu ders kapsamında ele alınacak konulardır. Ders kapsamında öğrenciler; yerel yönetimler alanında gerçekleşen yeniden yapılanmalar farklı ölçeklerdeki yerel yönetimlerin mali yapıları hakkında bilgi edineceklerdir. Ayrıca Yerel Yönetim Kuramları çerçevesinde, Dünya`da ve Türkiye`de Yerel Yönetim Siyasalarının Dönüşümü, güncel örnekler üzerinden karşılaştırmalı olarak katılım ve demokrasi süreçleri ele alınacaktır
    Dersin İçeriği Yerel Yönetimlerin Görev ve Gelirleri, İl Özel İdareleri ,Yerel Yönetim Kuramları, Yerel Yönetimlerde Yeniden Yapılanma, AB ve Yerel Yönetimler, Türkiye`de Yerel Yönetim Siyasalarının Dönüşümü, Toplumcu Politikalar,Neoliberal politikalar ve üçüncü yol.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Ulusal ve uluslararası düzeyde kamu yönetimi, hukuk, siyaset, sosyoloji, kentleşme ve çevre sorunları konularında temel kavramsal ve alan bilgilere sahip olma ve bu konuda ortaya çıkan yenilikleri takip edebilme. 3
    2 Siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile ilgili bilgileri siyasal ve yönetsel alanda uygulayabilme ve uygulamadaki güncel, yerel ve küresel sorunları saptama, tanımlama, formüle etme ve çözümler için birlikte kullanabilme. -
    3 İnsanlar ve toplumlararası ilişkilerin işleyiş kurallarına dair temel bilgilere sahip olma. 4
    4 Siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile ilgili konularda akademik ve mesleki araştırma yapabilme, uygun analitik yöntemler ve karar alma tekniklerini seçme ve uygulayabilme ve bu süreçlerine hâkim olma. -
    5 Temel istatistik bilgisini kazanarak, SPSS vb. istatistiksel paket programları kullanabilme ve bunları mesleki ve akademik araştırmalarda uygulayabilme -
    6 Kamu kurum ve kuruluşları, siyasi kurumlar, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin insan kaynakları, halkla ilişkiler, mali yönetim ve denetim gibi alanların çeşitli düzeylerinde görev alabilecek niteliklere sahip olma. -
    7 Edindiği bilgi ve beceriler düzeyindeki düşüncelerini ve önerilerini ilgililere yazılı ve sözlü olarak aktarabilme. 4
    8 Siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile ilgili alt dallar ve diğer sosyal bilimler alanları ile ilişki kurarak disiplinlerarası yorum üretebilme. 5
    9 Bireysel olarak ve takım olarak etkin çalışabilme becerisi, sorumluluk alabilme becerisi ve gerek ekip olarak gerekse de kendi başına sorunları çözebilme becerisine sahip olma. 4
    10 Türkçe sözlü ve yazılı etkin iletişim kurabilme, mesleki anlamda bir yabancı dili okuyup anlayabilme becerisine sahip olma. -
    11 Demokrasi, insan hakları, sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma gibi konularda yeterli bilince sahip olma. -
    12 Siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında bilgi ve birikimlerin oluşturulması ve uygulanması sürecinde mesleki, toplumsal, kültürel, bilimsel ve etik değerlere uygun hareket edebilme. -
    13 Değişime ve yeniliğe karşı açık olma ve yaşam boyu öğrenme ve sorgulama bilinci kazanma. 4
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster