ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    FİNANSAL PLANLAMA VE KONTROL BAF423 GÜZ 3+0 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-İşletmelerdeki finansal planlama ve bütçeleme sürecini özetler.
    2-İşletmeler için bütçe oluşturur.
    3-İşletmelerin proforma mali tablolarını düzenler.
    4-İşletmelerdeki finansal kontrolü yapar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14684
    Ödevler10188
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3012020
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012424
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   178
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     5,93 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Temel Kavramlar YK1- Bölüm 1 ve 2
    2 Finansal Planlama ve Kontrol Süreci K5- Bölüm 3; K3- Bölüm 3
    3 Proforma Tablolar: Günlük Satış Yöntemi K1- Bölüm 7
    4 Proforma Tablolar: Satışların Yüzdesi Yöntemi 1 K3- Bölüm 3
    5 Proforma Tablolar: Satışların Yüzdesi Yöntemi 2 K3- Bölüm 3; YK1- Bölüm 2
    6 Proforma Tablolar: Regresyon Yöntemi 1 K1- Bölüm 7; K4- Bölüm 2
    7 Proforma Tablolar: Regresyon Yöntemi 2 K1- Bölüm 7; K4- Bölüm 2
    8 Proforma Tablolar: Rasyolar Yöntemi 1 K6- Bölüm 17
    9 Proforma Tablolar: Rasyolar Yöntemi 2 K1- Bölüm 7; K3- Bölüm 3; K4- Bölüm 2
    10 Bütçeler K2- Bölüm 15
    11 Proforma Tablolar: Bütçeleme Yöntemi 1 K2- Bölüm 15
    12 Proforma Tablolar: Bütçeleme Yöntemi 2 K2- Bölüm 15
    13 Sermaye Bütçelemesi K5- Bölüm 3; K4- Bölüm 4
    14 Finansal Kontrol K5- Bölüm 3
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Rıfat KARAKUŞ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Aydın, N., Başar, M. & Coşkun, M. (2010). Finansal Yönetim. Detay Yayıncılık, Ankara. K2. Büyükmirza, H.K. (2019). Maliyet ve Yönetim Muhasebesi. Gazi Kitabevi, Ankara. K3. Canbaş, S. & Vural, G. (2012). Finansal Yönetim. Karahan Kitabevi, Adana. K4. Berk, N. (1990). Finansal Yönetim. Bilim Teknik Yayınevi, Eskişehir. K5. Ceylan, A. & Korkmaz, A. (2008). İşletmelerde Finansal Yönetim. Ekin Basım Yayın Dağıtım, Bursa. K6. Akgüç, Ö. (2017). Mali Tablolar Analizi. Arayış Basım Yayıncılık, İstanbul.
    Yardımcı Kitap YK1. Ercan, M.K. & Ban, Ü. (2005). Finansal Yönetim. Gazi Kitabevi, Ankara.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, işletmelerdeki finansal planlama ve bütçeleme süreci ve proforma tabloların hazırlanma faaliyetleri ile ilgili bilgiler vermektir.
    Dersin İçeriği Temel Kavramlar; Finansal Planlama ve Kontrol Süreci; Proforma Tablolar: Günlük Satış Yöntemi; Proforma Tablolar: Satışların Yüzdesi Yöntemi 1; Proforma Tablolar: Satışların Yüzdesi Yöntemi 2; Proforma Tablolar: Regresyon Yöntemi 1; Proforma Tablolar: Regresyon Yöntemi 2; Proforma Tablolar: Rasyolar Yöntemi 1; Proforma Tablolar: Rasyolar Yöntemi 2; Bütçeler; Proforma Tablolar: Bütçeleme Yöntemi 1; Proforma Tablolar: Bütçeleme Yöntemi 2; Sermaye Bütçelemesi; Finansal Kontrol.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Bankacılık uygulamaları ve finansal piyasaları takip ve analiz edebilme yeteneği kazanır. 3
    2 Finansal piyasalar ve teknikleri, takım çalışması içinde uygulayabilme yeteneği kazanır. 3
    3 Bankacılık ve finans alanındaki teorilerin güncel piyasa koşullarda geçerliliğini analiz eder. -
    4 Finansal piyasaların ve kuruluşların hukuki dayanakları hakkında bilgi sahibi olur. -
    5 Bağlı olduğu örgütün finansal yönetimini detaylı olarak değerlendirebilme ve bu konuda her türlü sorumluluğu üstlenebilme yetisi kazanır. -
    6 Bankacılık ve finans alanlarında yaygın olarak kullanılan sayısal yöntemler ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olur. 4
    7 Alanında edindiği teorik ve uygulamalı bilgiyi kullanarak veri derleme, analiz etme ve değerlendirme becerisi geliştirir. 4
    8 Finansal ve iktisadi modelleri kurma, analiz etme ve yorumlama konusunda yetkin hale gelir. -
    9 Bankacılık ve finans alanındaki problemleri derinlemesine analiz eder, çözüm önerileri geliştirir, fikir ve önerilerini açıklıkla ifade eder ve tartışır. 3
    10 Finansal bilgi derleme, yorumlama ve yayınlama ve finansal fikirlerin uygulanmasında bilimsel, toplumsal ve etik standartlara özen gösterir. 3
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster