ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    BANKALARDA MALİ DENETİM BAF404 BAHAR 3+0 Fak./ Üni. S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Denetim kavramını ve metodolojisini açıklar.
    2-Denetimi, türlerini, denetçinin niteliğini tanımlar.
    3-Denetim standartlarını tartışır.
    4-Genel kabul görmüş denetim standartlarını uygular.
    5-Denetim raporunu oluşturur.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14798
    Ödevler1011010
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3011515
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012020
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   185
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     6,17 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Mali Denetiminin Tanımı ve Tarihçesi, Mali Denetime İhtiyaç Duyulma Nedenleri K1-BÖLÜM-1
    2 Mali Denetime Giriş, Denetim Türleri, Denetçi Türleri K1-BÖLÜM-2
    3 Genel Kabul Görmüş Denetim Standartları K1-BÖLÜM-3
    4 Denetimin Genel Süreci K1-BÖLÜM-4
    5 Denetimin Şirket Bazında Süreci K1-BÖLÜM-5
    6 Denetim Riski ve Planlama Aşamaları K1-BÖLÜM-6
    7 Analitik İnceleme Prosedürlerinin Uygulanması K1-BÖLÜM-7
    8 İç Kontrol Sisteminin İncelenmesi K1-BÖLÜM-8
    9 Denetim Süreci: Denetimin Yürütülmesi K1-BÖLÜM-9
    10 Bilanço Hesaplarının Denetimi 1 K2-BÖLÜM-1
    11 Bilanço Hesaplarının Denetimi 2 K2-BÖLÜM-2
    12 Gelir Tablosu Hesaplarının Denetimi K2-BÖLÜM-3
    13 Denetimin Tamamlanması ve Denetim Raporunun Hazırlanması YK1-BÖLÜM-4
    14 Uluslararası Denetim Standartları YK1-BÖLÜM-5
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Selim CENGİZ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Kaval. H.(2008). Muhasebe Denetimi. Gazi Kitapevi, Ankara. K2: Bozkurt. N. (2018). Muhasebe Denetimi. Alfa Kitapevi, İstanbul.
    Yardımcı Kitap YK1. Coşkun. S. (2020). Türk Bankacılık Sektöründe Kilit Denetim Konuları, Gazi Kitapevi, Ankara.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, bankaların bankacılık mevzuatına uygun, verimli ve etkin faaliyet göstermeleri için tasarlanan denetim ve kontrol sistemleri ile iç kontrol sistemi ve iç kontrol unsurları hakkında bilgiler vermektir.
    Dersin İçeriği Mali Denetiminin Tanımı ve Tarihçesi, Mali Denetime İhtiyaç Duyulma Nedenleri, Mali Denetime Giriş, Denetim Türleri, Denetçi Türleri, Genel Kabul Görmüş Denetim Standartları, Denetimin genel süreci, Denetimin şirket bazında süreci, Denetim riski ve planlama aşamaları, Analitik İnceleme Prosedürlerinin Uygulanması, İç Kontrol Sisteminin İncelenmesi, Denetim Süreci: Denetimin Yürütülmesi, Bilanço Hesaplarının Denetimi 1, Bilanço Hesaplarının Denetimi 2, Gelir Tablosu Hesaplarının Denetimi, Denetimin Tamamlanması ve Denetim Raporunun Hazırlanması, Uluslararası denetim standartları
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Bankacılık uygulamaları ve finansal piyasaları takip ve analiz edebilme yeteneği kazanır. 5
    2 Finansal piyasalar ve teknikleri, takım çalışması içinde uygulayabilme yeteneği kazanır. 2
    3 Bankacılık ve finans alanındaki teorilerin güncel piyasa koşullarda geçerliliğini analiz eder. -
    4 Finansal piyasaların ve kuruluşların hukuki dayanakları hakkında bilgi sahibi olur. -
    5 Bağlı olduğu örgütün finansal yönetimini detaylı olarak değerlendirebilme ve bu konuda her türlü sorumluluğu üstlenebilme yetisi kazanır. -
    6 Bankacılık ve finans alanlarında yaygın olarak kullanılan sayısal yöntemler ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olur. -
    7 Alanında edindiği teorik ve uygulamalı bilgiyi kullanarak veri derleme, analiz etme ve değerlendirme becerisi geliştirir. 4
    8 Finansal ve iktisadi modelleri kurma, analiz etme ve yorumlama konusunda yetkin hale gelir. -
    9 Bankacılık ve finans alanındaki problemleri derinlemesine analiz eder, çözüm önerileri geliştirir, fikir ve önerilerini açıklıkla ifade eder ve tartışır. 3
    10 Finansal bilgi derleme, yorumlama ve yayınlama ve finansal fikirlerin uygulanmasında bilimsel, toplumsal ve etik standartlara özen gösterir. 5
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster