ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Finansal Okur Yazarlık BAF326 BAHAR 3+0 Fak./ Üni. Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Temel finansal kavramları tanımlar.
    2-Temel finansal hesaplamaları yapar.
    3-Temel finansal işlemleri yürütür.
    4-Finansal açıdan uygun tutum davranışlar sergiler.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14570
    Ödevler1011010
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3011515
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6013535
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   172
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     5,73 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Finansal Okuryazarlık Kavramı K1. Bölüm 1
    2 Finansal Yönetim ve Finansal Sistem K2. Bölüm 1 ve 2
    3 Faiz Kavramı, Bileşenleri ve Türleri K3. Bölüm 1
    4 Faiz, Enflasyon ve Döviz Kuru İlişkisi K4. Bölüm 1, 2 ve 3
    5 Temel Finansal Hesaplamalar-1 K3. Bölüm 1
    6 Temel Finansal Hesaplamalar-2 K3. Bölüm 1
    7 Finansal Planlama K5. Bölüm 3; K6. Bölüm 3
    8 Finansal Tabloları Okumak K7. Bölüm 2, 7 ve 12.
    9 Yatırım Kararı Alma Süreci-1 K8. Bölüm 5, 12, 14, 15 ve 17
    10 Yatırım Kararı Alma Süreci-2 K8. Bölüm 5, 12, 14, 15 ve 17
    11 Sermaye Artırımının Hisse Yatırımlarına Etkisi K7. Bölüm 5
    12 Finansal Tutum ve Davranışlarda Psikolojik Etki K8. Bölüm 23
    13 Finansal Sözcükler K9. Bölüm 1
    14 Finans Alanında Kariyer Olanakları K1. Bölüm 13
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Melek YILDIZ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Ural, M., ve Demirel, E. (2020). Finansal okuryazarlık. Seçkin Yayıncılık, Ankara. K2. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu. (2020). Finansal piyasalar. SPL, İstanbul. K3. Aksöyek, İ., ve Yalçıner, K. (2014). Çözümlü problemleriyle finansal yönetim. Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul. K4. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. (2020). Fiyat istikrarı sizin için neden önemli? TCMB, Ankara. K5. Canbaş, S., ve Vural, G. (2012). Finansal yönetim. Karahan Kitabevi, Adana. K6. Ceylan, A., ve Korkmaz, A. (2008). İşletmelerde finansal yönetim. Ekin Yayınları, Bursa. K7. Akgüç, Ö. (2017). Mali tablolar analizi. Avcıol Basın Yayın, İstanbul. K8. Karan, M.B. (2011). Yatırım analizi ve portföy yönetimi. Gazi Kitabevi, Ankara. K9. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. (2020).Herkes için ekonomi (sözcük kartları). TCMB, Ankara.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Bu dersin amacı; parasal işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli olan temel finansal bilgileri vermektir.
    Dersin İçeriği Finansal Okuryazarlık Kavramı; Finansal Yönetim ve Finansal Sistem; Faiz Kavramı, Bileşenleri ve Türleri; Faiz, Enflasyon ve Döviz Kuru İlişkisi; Temel Finansal Hesaplamalar 1; Temel Finansal Hesaplamalar 2; Finansal Planlama; Finansal Tabloları Okumak; Yatırım Kararı Alma Süreci 1; Yatırım Kararı Alma Süreci 2; Sermaye Artırımının Hisse Yatırımlarına Etkisi; Finansal Tutum ve Davranışlarda Psikolojik Etki; Finansal Sözcükler; Finans Alanında Kariyer Olanakları.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Bankacılık uygulamaları ve finansal piyasaları takip ve analiz edebilme yeteneği kazanır. 5
    2 Finansal piyasalar ve teknikleri, takım çalışması içinde uygulayabilme yeteneği kazanır. 3
    3 Bankacılık ve finans alanındaki teorilerin güncel piyasa koşullarda geçerliliğini analiz eder. -
    4 Finansal piyasaların ve kuruluşların hukuki dayanakları hakkında bilgi sahibi olur. -
    5 Bağlı olduğu örgütün finansal yönetimini detaylı olarak değerlendirebilme ve bu konuda her türlü sorumluluğu üstlenebilme yetisi kazanır. 4
    6 Bankacılık ve finans alanlarında yaygın olarak kullanılan sayısal yöntemler ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olur. 4
    7 Alanında edindiği teorik ve uygulamalı bilgiyi kullanarak veri derleme, analiz etme ve değerlendirme becerisi geliştirir. -
    8 Finansal ve iktisadi modelleri kurma, analiz etme ve yorumlama konusunda yetkin hale gelir. -
    9 Bankacılık ve finans alanındaki problemleri derinlemesine analiz eder, çözüm önerileri geliştirir, fikir ve önerilerini açıklıkla ifade eder ve tartışır. 5
    10 Finansal bilgi derleme, yorumlama ve yayınlama ve finansal fikirlerin uygulanmasında bilimsel, toplumsal ve etik standartlara özen gösterir. 4
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster