ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Türkiye`nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası COG204 BAHAR 4+0 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Türkiye?de yerleşmeler ve mesken tiplerini açıklar,
    2-Nüfus, nüfus gelişimi ve izlenen nüfus politikalarını inceler,
    3-Tarımsal üretim, hayvancılık ve balıkçılık faaliyetlerini inceler
    4-Türkiye?de sanayi, turizm, ulaşım, eğitim sistemi ve kalkınma sorunları açıklar
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)16464
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4012222
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6013838
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   180
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     6 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Türkiye?de yerleşmeler
    2 Yerleşmenin evrimi
    3 Türkiye nüfusu
    4 Nüfus gelişimi ve politikalar
    5 Türkiye?deki mesken tipleri
    6 Tarım, hayvancılık ve balıkçılık faaliyetleri
    7 Madencilik ve ormancılık
    8 Ara Sınav
    9 Ara Sınavlar
    10 Türkiye?de sanayi faaliyetleri
    11 Türkiye turizmi
    12 Türkiye ulaşımı
    13 Türkiye?de eğitim sistemi
    14 Güvenlik durumu ve sorunları
    15 Kalkınma sorunları ve sanayileşme politikaları
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Koordinatorü Prof. Dr. Osman GÜMÜŞÇÜ
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Bekir Gökmen

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar Doğanay Hayati ,Türkiye Beşeri Coğrafyası, Gazi Büro Kitabevi, Ankara, 1994 Doğanay Hayati, Türkiye Ekonomik Coğrafyası, Çizgi Kitabevi, Konya, 1998
    Yardımcı Kitap Karabağ Servet - Şahin Salih, Türkiye Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası, Gazi Kitabevi, Ankara, 2009. Güngördü Ersin, Türkiye?nin Beşeri (Nüfus-Yerleşme) ve Ekonomik Coğrafyası, Asil Yayın Dağıtım, Ankara, 2006. Yücel Talip, Türkiye Coğrafyası, , Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Yayınları, Ankara, 1987
    Döküman -
    Dersin Amacı Türkiye`de yerleşme, yerleşmenin evrimi, nüfus, nüfus gelişimi ve politikaları, meskenler, tarım, hayvancılık, madencilik, balıkçılık, ormancılık, sanayi, ticaret, turizm, ulaşım, eğitim, güvenlik özellikleri, kalkınma sorunları ve sanayileşme politikaları.
    Dersin İçeriği Türkiye`de yerleşmeler Yerleşmenin evrimi Türkiye nüfusu Nüfus gelişimi ve politikalar Türkiye?deki mesken tipleri Tarım, hayvancılık ve balıkçılık faaliyetleri Madencilik ve ormancılık Türkiye`de sanayi faaliyetleri Türkiye turizmi Türkiye ulaşımı Türkiye`de eğitim sistemi Güvenlik durumu ve sorunları Kalkınma sorunları ve sanayileşme politikaları
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Coğrafî terminolojiyi doğru şekilde kullanabilmek, 3
    2 Coğrafî bilgiyi toplama, problemleri tespit etme, analiz etme, çözüm üretme ve sunma becerisi kazanmak, -
    3 Coğrafî yaklaşımları ve prensipleri yazılı, sözlü ve görsel anlamda etkili kullanabilmek, 3
    4 Beşeri ve doğal unsurlar arasındaki etkileşimleri kavramak, mekânsal ilişkileri ve bağlantıları kavrayabilmek, 5
    5 Coğrafi farklılık ve çeşitliliği anlamak, karşılaştırma yapabilmek, 4
    6 Farklı dallarından elde edilen bilgileri coğrafî bağlamda kullanabilmek, coğrafi bilgi ve yaklaşımları disiplinlerarası çalışmalarda kullanabilmek, 3
    7 Coğrafi düşüncelerini ve sorunlara yönelik çözüm yollarını kamu yararına paylaşabilmek, 3
    8 Coğrafî veri oluşturabilecek ve analizlerini yapabilecek düzeyde coğrafi bilgi sistemlerini kullanabilmek, -
    9 Coğrafî literatürü takip edebilecek düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmak, -
    10 Turizm kavramları ve değerlerini kavrayarak coğrafi düşünce çerçevesinde faydalanabilmek, -
    11 Geçmişteki coğrafyayı modern coğrafya prensipleri ile değerlendirerek elde edilen bilgilerden faydalanabilmek. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster