ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Kuantum Mekaniği I FİZ401 GÜZ 5+0 Fakülte Z 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-Kuantum mekaniğinin temel prensiplerini anlar; klasik mekanik ile arasındaki bağlantıları irdeler.
    2-İleri düzeyde fizik konularını anlar.
    3-Kuantum mekaniğinin kullanıldığı yeni teknoloji ürünleri takip eder.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14570
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14456
    Ödevler206318
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3012020
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 5014040
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   204
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     6,8 ---- (7)
    Dersin AKTS Kredisi   7
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Kuantum Mekaniğinin Ortaya Çıkmasına Neden Olan Deneysel ve Teorik Çalışmaların Tarihsel Gelişimi. Bohr Atom Yaklaşımı, Fotoelektrik, De Broglie Hipotezi, Belirsizlik İlkesi, Olasılık Dalga Fonksiyonları K2-Bölüm-1
    2 Kuantum Mekaniğinin Postulatları, Operatörler, Özfoksiyon ve Özdeğerler K2-Bölüm-1
    3 Kuantum Mekaniğinde Ölçme, Durum Fonksiyonları ve Durum Fonksiyonlarının Zaman İçinde Gelişimi K1-Bölüm-3
    4 Fonksiyonel Uzaylar ve Hermityen Operatörler: Normalizasyon, Dirak Notasyonu, Hilbert Uzayı, Hermitsel Operatörler ve Özellikleri K1-Bölüm-4
    5 Süperpozisyon Prensibi; Dirak Fonksiyonu ve Bazı Özel İntegraller; Feynman İntegral Formülasyonu K1-Bölüm-5
    6 Komütasyon Teoremi ve Gözlenebilirler Arasındaki Komütasyon İlişkisi K1-Bölüm-5
    7 Durum Fonksiyonlarının Zamanla Gelişimi, Beklenen Değerin Zamanla gelişimi K1-Bölüm-6
    8 Korunum Prensibi: Paritenin, Enerjinin, Açısal ve Lineer Momentumun Korunumu K1-Bölüm-6
    9 Tek Boyutlu Schrödinger Eşitliği: Sınırlı ve Sınırsız olmayan Sistemler. K1-Bölüm-7
    10 Harmonik Osilatör ve Harmonik Osilatör Potansiyelli Sistemlerin Çözümü YK1-Bölüm-3
    11 Tek Boyutlu Bariyer Problemi, Tünelleme, Potansiyel Bariyerinde Saçılma, WKB Yaklaşımı, Momentum Uzayı YK1-Bölüm-3
    12 Sonlu Potansiyel Kuyu; Periyodik Örgü; Enerji Bandları; Bazı İkinci dereceden Serbestliğe Sahip Basit Problemler YK1-Bölüm-3
    13 Merkezi Potansiyeller: Kartezyen Koordinatlarda ve Küresel Koordinatlarda Serbest Parcacık; Rijit Rotor; Açısal Momentum ve Açısal Momentum Operatörleri-I K1-Bölüm-10
    14 Merkezi Potansiyeller: Kartezyen Koordinatlarda ve Küresel Koordinatlarda Serbest Parcacık; Rijit Rotor; Açısal Momentum ve Açısal Momentum Operatörleri-II K1-Bölüm-10
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Prof. Dr. Halit ALTUNTAŞ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Fizik Bölümü Araştırma Görevlileri
    Kaynaklar K1 Richard L. Liboff- Introductory Quantum Mechanics K2 L. Landau, E.Lifshitz - Quantum Mechanics I
    Yardımcı Kitap YK1 Bekir Karaoğlu- Kuantum Mekaniğine Giriş
    Dersin Amacı Kuantum mekaniğinin temel prensiplerini anlatmak ve klasik mekanik ile arasındaki bağlantıları irdelemek.
    Dersin İçeriği Kuantum Mekaniğinin Ortaya Çıkmasına Neden Olan Deneysel ve Teorik Çalışmaların Tarihsel Gelişimi. Bohr Atom Yaklaşımı, Fotoelektrik, De Broglie Hipotezi, Belirsizlik İlkesi, Olasılık Dalga Fonksiyonları; Kuantum Mekaniğinin Postulaları, Operatörler, Özfoksiyon ve Ozdeğerler; Quantum Mekaniğinde Ölçme, Durum Fonksiyonları ve Durum Fonksiyonlarının Zaman İçinde Gelişimi; Fonsiyonel Uzaylar ve Harmitsel Operatörler: Normalizasyon, Dirak Notasyonu, Hilbert Uzayı, Hermitsel Operatörler ve Özellikleri; Süperpozüsyon Prensibi; Dirak Fonksiyonu ve Bazı Özel İntegraller; Feyman İntegral Formulasyonu; Komütasyon Teoremi ve Gözlenebilirler Arasındaki Komütasyon İlişkisi; Durum Fonksiyonlarının Zamanla Gelişimi, Beklenen Değerin Zamanla gelişimi; Korunum Prensibi: Paritenin, Enerjinin, Açısal ve Lineer Momentumun Korunumu; Tek Boyutlu Schrödinger Eşitliği: Sınırlı ve Sınırsız olmayan Sistemler; Harmonik Osilatör ve Harmonik Osilatör Potansiyelli Sistemlerin Çözümü; Tek Boyutlu Bariyer Problemi, Tünelleme, Potansiyel Bariyerinde Saçılma, WKB Yaklaşımı, Momentum Uzayı; Sonlu Potansiyel Kuyu; Periyodik Örgü; Enerji Bantları; Bazı İkinci dereceden Serbestliğe Sahip Basit Problemler; Merkezî Potansiyeller: Kartezyen Koordinatlarda ve Küresel Koordinatlarda Serbest Parcacık; Rijit Rotor; Açısal Momentum ve Açısal Momentum Operatörleri; Hidrojen Atomu
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Fizik alanında modern eğitimin tüm olanakları kullanılarak ileri düzeyde bilgi ve kavrayışa sahip olma -
    2 Disiplin içi ve disiplinler arası takım çalışması becerisine sahip olma -
    3 Analitik düşünme sayesinde problemi tespit edip çözebilme 3
    4 Teori ve metod arasında bağlantı kurabilme 3
    5 İhtiyaca dönük literatür takibi, erişimi ve kullanımı becerisine sahip olma -
    6 Laboratuvar imkanlarını kullanarak teori-deney ilişkisi kurabilme -
    7 Edindiği bilgileri bulunduğu ortamlarda etkili biçimde sunabilme -
    8 Bilimsel ve mesleki etik anlayışına sahip olma ve bu anlayışı her türlü ortamda savunabilme -
    9 Mesleki bilgilerini ihtiyaç duyulan sektörlerde kullanabilme -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster