ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Anorganik Teknolojiler KMÜ410 GÜZ-BAHAR 3+0 S 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-İnorganik üretim yapan tesisleri tanır.
    2-İnorganik prosesleri karşılaştırır.
    3-Endüstriyel saflaştırma işlemlerini açıklar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14228
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3511212
    Proje25188
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 4011515
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   105
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     3,5 ---- (4)
    Dersin AKTS Kredisi   4
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Su teknolojisi K1
    2 Doğal gazın oluşumu ve saflaştırılması, hidrojen gazının üretimi K2-Bölüm- Gaz yakıtlar, endüstriyel gazlar
    3 Oksijen, azot ve argon gazının üretimi, kükürt dioksit, asetilen, endüstriyel karbon üretimi K2-Bölüm- Gaz yakıtlar, endüstriyel gazlar
    4 Seramik endüstrisi K2-Bölüm- Seramik endüstrileri
    5 Cam endüstrisi ve aktif kömür üretimi K2-Bölüm- Cam endüstrileri ve Endüstriyel karbon
    6 Çimento ve kireç teknolojisi K2-Bölüm- Portland çimentosu ve Kireç çeşitleri
    7 Kükürt ve sülfat asidi üretimi K2-Bölüm- Kükürt ve sülfat asidi
    8 Sodyum hidroksit, klor ve sodyum karbonat üretimi K2-Bölüm- Klor-alkali endüstrileri
    9 Amonyum sülfat, amonyum nitrat ve üre üretimi K2-Bölüm- Azot endüstrileri
    10 Fosfatlı gübreler ve fosfat asidi üretimi K2-Bölüm- Fosfatlı gübreler ve fosfat endüstrileri
    11 Amonyak ve nitrat asidi üretimi K2-Bölüm- Azot endüstrileri
    12 Demir-çelik üretimi K3
    13 Proje sunumları K1, K2
    14 Proje sunumları K1, K2
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Haluk KORUCU
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Olcay, A. (2015). Kimyasal Teknolojiler. Gazi Kitabevi, Ankara. K2. Sanıgök, Ü. (1997). Anorganik Endüstriyel Kimya. (İ.Ü.Yayın No:3966). İ.Ü. Rektörlüğü Basımevi, İstanbul. K3. Yıldız, N. (2010). Demir cevheri. Ertem Basım Yayın Dağıtım San., Ankara.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı İnorganik teknolojilere ait sanayi dallarını ve yapılan üretim tesislerini incelemek, bu tesislerdeki üretim aşamalarını tanımak ve bu aşamalara ait hesaplamaları öğrenmek
    Dersin İçeriği İnorganik teknoloji ve inorganik üretim yapan sanayi dallarının incelenmesi
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Matematik, Fen bilimleri ve Mühendislik alanında edinilen bilgilerin kimya mühendisliği problemlerini çözme ve modellenmeye yönelik kullanma -
    2 Mühendislik problemlerini tanımlama, modelleme ve uygun analiz yöntemlerini seçip uygulayarak çözme -
    3 Mühendislik araştırmaları kapsamında deney tasarlama, uygulama ve elde edilen verileri analiz ederek yorumlayabilme -
    4 Belirli bir amaca yönelik bir sistem, sistem parçası ya da prosesi, mevcut ekonomik ve teknik imkanlar dahilinde tasarlayabilme 5
    5 Modern mühendislik tekniklerinden ve bilişim teknolojilerinden etkin şekilde faydalanabilme 4
    6 Mesleki ve etik sorumluluk bilinci edinme 5
    7 Bireysel veya disiplin içi/disiplinler arası takımlarda çalışabilme 4
    8 Etkin sözlü ve yazılı iletişim kurma -
    9 Yaşam boyu öğrenme bilinci edinme ve bu kapsamda bilim ve teknolojideki gelişmeleri takip ederek kendini sürekli yenileme 4
    10 İş hayatı, sağlık, güvenlik ve çevre bilinci edinme 4
    11 Girişimcilik, yenilikçilik ve çağın sorunları hakkında bilgi sahibi olma 5
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster