ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Gıda Teknolojisi II GMÜ402 BAHAR 4+0 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Meyve ve sebzelerin, hububatların ve yağlık bitkilerin bileşimi ve yapısını tanır.
    2-Endüstriyel işleme yöntemlerini öğrenir.
    3-Bir üretim teknolojisinin temel işlem basamaklarını çıkarma yetisi kazanır.
    4-Gıda işleme sırasında meydana gelecek sorunları çözümler.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14456
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4012020
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6013535
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   167
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     5,57 ---- (6)
    Dersin AKTS Kredisi   6
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Buğday çeşitlerinde; fiziksel, kimyasal ve teknolojik kalite kriterlerinin önemi K1 Bölüm 1, YK1 Bölüm 1
    2 Ekmek üretim teknolojisi K1 Bölüm 2, YK1 Bölüm 2-3
    3 Makarna ve bulgur üretim teknolojisi K1 Bölüm 4, YK1 Bölüm 3
    4 Bisküvi, kraker ve kek üretim teknolojisi K1 Bölüm 5, YK1 Bölüm 6
    5 Meyve sebzelerin bileşimi K2 Bölüm 1, K3 Bölüm1, YK1 Bölüm 1
    6 Meyve suyu üretim teknolojisi K2 Bölüm3, K3 Bölüm2, YK1 Bölüm 3
    7 Konserve üretim teknolojisi, salça üretim teknolojisi K2 Bölüm 4, K3 Bölüm4, YK1 Bölüm 5
    8 Turşu, reçel - marmelat üretim teknolojisi K2 Bölüm 5, K3 Bölüm 5, YK1 Bölüm 6
    9 Yağ üretiminde yararlanılan başlıca yağlı bitkiler ve bu bitki tohumlarının depolanması K4 Bölüm 1, YK2 Bölüm 2, YK3 Bölüm 1
    10 Yağlı tohumdan yağ eldesi işlemleri K4 Bölüm 1, YK2 Bölüm 2
    11 Hamyağların rafinasyonu :degumming ve nötralizasyon K4 Bölüm 3, YK2 Bölüm 2, YK3 Bölüm 2
    12 Hamyağların rafinasyonu :renk açma, deodorizasyon ve vinterizasyon K4 Bölüm 3, YK2 Bölüm 2, YK3 Bölüm 2
    13 Zeytin yağı üretim teknolojisi K4 Bölüm 4, YK2 Bölüm 3, YK3 Bölüm 3
    14 Margarin ve tereyağı üretim teknolojisi K4 Bölüm 5, YK2 Bölüm 4, YK3 Bölüm 5
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Seda ÖZGEN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K 1. Elgün, A., Ertugay, Z., (2002), Tahıl İşleme Teknolojisi,Atatürk Üniversitesi Yayınları No:718, Erzurum. K 2. Cemeroğlu, B., (2011), Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Cilt I, Nobel yayınevi, Ankara. K 3. Cemeroğlu, B., (2011), Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Cilt II, Nobel yayınevi, Ankara. K 4. Kayahan, M., (2004), Yağlı tohumlardan ham yağ üretim teknolojisi, Filiz matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti., Ankara.
    Yardımcı Kitap YK 1. Hoseney, R.C., Principles of Cereal Science and Technology, American Association of Cereal Chemists, 1994. YK 2. Kayahan, M., Yemeklik rafinasyon teknolojisi, Filiz matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti., Ankara, 2005. YK 3. Kayahan, M., Tekin, A., Zeytinyağı üretim teknolojisi, Filiz matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti., Ankara, 2006.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı meyve ve sebze bitkilerinden üretilen ürünler ile hububat bazlı ürünlerinin üretim teknolojisini, uygulanan işleme ve muhafaza yöntemlerinin ürün kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Yağın, yağlık bitkilerden nasıl elde eldildiği, elde edildiği tohum ya da meyveye göre uygulanan işlem basamakları ile bu işlemlerin son ürününün kalitesi üzerine etkilerini incelemektir.
    Dersin İçeriği Yağ üretiminde yararlanılan başlıca yağlı bitkiler ve bu bitki tohumlarının depolanması Yağlı tohumdan yağ eldesi işlemleri Hamyağların rafinasyonu :degumming ve nötralizasyon Hamyağların rafinasyonu :renk açma, deodorizasyon ve vinterizasyon Zeytin yağı üretim teknolojisi Zeytinyağının bileşimi, standardizasyonu ve kalite ölçütleri Meyve sebzelerin bileşimi Meyve suyu üretim teknolojisi Konserve üretim teknolojisi, salça üretim teknolojisi, reçel - marmelat üretim teknolojisi Meyve sebzelerin çeşitli yöntemlerle muhafazasında uygulanan önişlemler,meyve ve sebzelerin dondurularak muhafaza edilmesi, Kurutma teknolojisi Buğday çeşitlerinde; fiziksel, kimyasal ve teknolojik kalite kriterlerinin önemi Ekmek üretim teknolojisi Makarna ve bulgur üretim teknolojisi Bisküvi, kraker ve kek üretim teknolojisi
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi 4
    2 Ürün geliştirme çalışmalarını planlama ve uygulama becerisi 3
    3 Deney tasarlama, deney yapma, deney sonuçları analiz etme ve yorumlama becerisi -
    4 Alanında; projelendirme, fizibilite, tasarım, kontrol, süreç yenileme, araştırma geliştirme çalışmalarını kurgulama ve yürütme becerisi 2
    5 Alanında geliştirilmiş teknolojileri tanıma ve bu teknolojilerin uygulanma sürecinde karşılaşılan sorunları çözme becerisi. 4
    6 Teknolojik gelişmeleri takip ederek çağın sorunları hakkında bilgi edinme ve yapacağı uygulamalarda uygun araçları seçme ve kullanma becerisi 3
    7 Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi 2
    8 Mühendislik çözümlerinin, evrensel ve toplumsal boyutlarda etkilerini anlamak için gerekli genişlikte eğitim -
    9 Alanında gerekli olan bilgiye, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanarak ulaşabilme becerisi 1
    10 Alanındaki ulusal ve uluslararası mevzuatı ve diğer düzenlemeleri takip edebilme 1
    11 Alanındaki uygulamalarda çevre, iş güvenliği ve insan sağlığı ile ilgili konuları bilme ve uygulama becerisi -
    12 Disiplinler arası takımlarda çalışabilme ve etkin iletişim kurma becerisi -
    13 Mesleki ve etik sorumluluk bilinci 2
    14 Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinci -
    15 Sosyal, kültürel ve toplumsal sorumlulukları kavrama, benimseme ve uygulayabilme becerisi -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster