ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İç Hastalıklar LVS203 GÜZ 3+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-İç hastalıklarının temel kavramlarını tanımlar.
    2-Genel muayene prensiplerini tanımlar.
    3-Sistemlerin muayenesini ve önemli hastalıklarını tanımlar.
    4-Uygun tedavi yöntemlerinin nasıl belirleneceğini tanımlar.
    5-Hospitalizasyon kavramını tanımlar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)13339
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 2011010
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3011212
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 5011616
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   119
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     3,97 ---- (4)
    Dersin AKTS Kredisi   4
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Dersin tanıtımı: giriş, amaç ve öğrenim hedefleri K1-BÖLÜM-1
    2 Genel muayene yöntemleri K1-BÖLÜM-1
    3 Derinin muayenesi K2-BÖLÜM-5
    4 Lenf sisteminin muayenesi, kanın muayenesi K2-BÖLÜM-6
    5 Dolaşım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-9
    6 Solunum sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-14
    7 Boşaltım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-23
    8 Sindirim sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-21
    9 Sinir sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-28
    10 Üreme organları muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-27
    11 Ruminantlarda metabolik hastalıklar K1-BÖLÜM-5
    12 Mukozaların muayenesi ve önemli hastalıkları K2-BÖLÜM-7
    13 Genel sağaltım yöntemleri-1 K2-BÖLÜM-30
    14 Genel sağaltım yöntemleri-2 K2-BÖLÜM-30
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Müge FIRAT
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1- Kurtdede, A., Sancak, A.A., Sancak, İ.G. (2014) Temel Klinik Bilgisi Ders Kitabı, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. K2- İmran, H.Y. (1997) İç Hastalıklarına Giriş, Medisan, Ankara.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Genel klinik bilgisi, sistemlerin muayene yöntemleri ve önemli hastalıkları, hayvanlardan gerekli örneklerin alınması, hastalıklarla ilgili tanı koyabilmek, sağaltımları ve profilaksileri hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Dersin tanıtımı: giriş, amaç ve öğrenim hedefleri; Genel muayene yöntemleri; Derinin muayenesi; Lenf sisteminin muayenesi, kanın muayenesi; Dolaşım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Solunum sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Boşaltım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Sindirim sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Sinir sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Üreme organları muayenesi ve önemli hastalıkları; Ruminantlarda metabolik hastalıklar; Mukozaların muayenesi ve önemli hastalıkları; Genel sağaltım yöntemleri-1; Genel sağaltım yöntemleri-2.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Mesleki etik kurallarına uygun olarak hizmet verir. 5
    2 Laboratuvar hijyen/işletim/güvenlik kurallarına hakim olur ve bu kurallara göre çalışır, laboratuvar çalışmalarında kullanılan ekipmanların düzenli çalışmasını sağlar ve bunları etkin olarak kullanma yeterliliğine sahip olur, laboratuvarda analiz yapabilir ve veteriner hekim kontrolünde sonuçları yorumlayabilir. -
    3 Histolojik, mikrobiyolojik, virolojik, parazitolojik, patolojik, biyokimyasal, fizyolojik ve genetik örnekleri alarak gerekli testleri uygular ve veteriner hekim kontrolünde sonuçları yorumlayabilir. 5
    4 Hayvan türlerinin genel özelliklerini ve farklılıklarını tanıyabilir. -
    5 Hayvan hastanelerinde, veteriner kliniklerinde ve çiftliklerde hastalıklardan korunma ve enfeksiyon kontrolü için veteriner hekim kontrolünde ve veteriner hekim yardımcısı olarak hijyen, bakım ve sağlık hizmetlerini uygulayabilir. 5
    6 Hayvan sağlığı ve refahı ile ilgili koşulları sağlayabilir ve bu sayede işletmenin verimini en yüksek düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. -
    7 Hayvanların karşılaşabileceği salgın ve zoonoz kaynaklı hastalık etkenlerini ve varsa bu etkenlerin vektörlerini tanır ve bu hastalıklardan korunma için gerekli takipleri yapabilir. 5
    8 Hayvanların çiftleşme/döllenme zamanını belirleyebilir, veteriner hekim sorumluluğunda tohumlamayı gerçekleştirebilir, gebelik ve doğum süreçlerini tanıyabilir ve takip edebilir. -
    9 Döl verimi, meme ve ayak sağlığı konularında koruyucu önlemleri alır ve zamanında veteriner hekimi bilgilendirir. -
    10 Operasyon öncesi ve sonrası asepsi kurallarına uygun olarak hayvanın bakımını yapabilir. -
    11 Hayvansal gıdaların hijyeni ve teknolojisini uzman kişilerle uygulayabilir. -
    12 Her türlü arazi ve doğa şartında teknik donanımı kullanır, pratik testler uygular, veterinerlik alanında sürü tedavisi ve aşı uygulamaları konusunda hızlı ve verimli çalışır. -
    13 Aktarılan bilgiyi yorumlayarak veteriner hekim eşliğinde uygulayabilir. 4
    14 Parazit enfestasyonları ve enfeksiyöz hastalıklardan korunma ve kontrol için yapılacak çalışmalarda veteriner hekime yardımcı olabilir. -
    15 Meslek içi ya da meslekler arası grup çalışmalarında ve projelerde rol alabilir. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster