ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Temel Bilgi Teknolojileri ve Mesleki Uygulamaları II OPT208 BAHAR 2+2 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Veri tabanlarını tanımlar ve temel veri tabanı işlemlerini tanımlar.
    2-Bilgisayarın donanım ve yazılım bileşenlerini ve çalışma mantığını tanımlar.
    3-İşletim sistemlerini tanımlar.
    4-Kelime işlemcilerini, sunu hazırlama ve işlem tablosu programları tanımlar.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14114
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)30144
    Proje0000
    Laboratuar 20122
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 50166
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   82
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     2,73 ---- (3)
    Dersin AKTS Kredisi   3
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Dersin tanıtımı: Giriş, amaç ve öğrenim hedefleri K1: Bölüm 1
    2 Bilgi teknolojisi ve bilgisayar organizasyonu, bilgisayarda temel donanımlar K1: Bölüm 1
    3 Bilgisayarda ek donanımlar K2: Bölüm 2
    4 Yazılım kavramı ve türleri K2: Bölüm 2
    5 İşletim sistemi, yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri K1: Bölüm 3
    6 Kelime işlemcilerin özellikleri, temel kavramlar, belge yaratmak ve düzenlemek, tablo oluşturmak I YK 1
    7 Kelime işlemcilerin özellikleri, temel kavramlar, belge yaratmak ve düzenlemek, tablo oluşturmak II K1: Bölüm 3
    8 İşlem tablosu programlarının özellikleri, temel kavramlar, veri girişi ve biçimlendirme, hesaplama K2: Bölüm 4
    9 İşlem tablosu programlarında grafik oluşturma K2: Bölüm 4
    10 Sunum programlarının özellikleri, temel kavramlar, slayt ve sunu hazırlama K1: Bölüm 4
    11 Veri tabanının özellikleri, tablolar, kayıtlar, alanlar, sorgulama, raporlama K1: Bölüm 5
    12 İnternet altyapısı, ağ protokolleri, IP numaraları ve bilgisayar isimleri, internet sunucuları K1: Bölüm 5
    13 İnternet kullanımı, temel kavramlar, world wide web www, dosya transfer protokolü ftp, arama motorları, elektronik posta I K1: Bölüm 6
    14 İnternet kullanımı, temel kavramlar, world wide web www, dosya transfer protokolü ftp, arama motorları, elektronik posta II K1: Bölüm 6
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi İlker Kara
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr İlker Kara

Ders Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Sezen Tekin, Dr.Öğretim Üyesi Irmak Karaduman Er
    Kaynaklar K1: Güneş, A. (2002). Temel Bilgi Teknolojileri, 2. Baskı, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. K2: Bağcı, Ö. (2010). Bilgisayarın B si, Windows 7 Office 2010, 4. Baskı, Seçkin Yayınevi, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK: Dinçel, T. (2010). Bilgisayar Öğreniyorum 2010, 5. Baskı, Kodlab Yayınevi, İstanbul.
    Dersin Amacı Bilgisayar teknolojilerinin etkin olarak kullanılabilir olunması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Temel bilgi teknolojisi kavramı, donanım ve yazılım kavramı, işletim sistemleri ve türleri, kelime işlem, sunu hazırlama ve işlem tabloları programlarını tanımak ve kullanmak, veri tabanı ve özellikleri, internet altyapısı ve kullanımı.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Genel geometrik optik, temel fizik ve matematik bilgilerini kullanır. -
    2 Optisyenlik alanında temel düzey bilgiye sahip olur ve temel optik aletleri bilir. -
    3 Göz, göz anatomisi ve fizyolojisi, göz hastalıkları, görme optiği, görme sağlığı konularında bilgi sahibi olur. -
    4 Optisyenlikte gerekli olan temel bilgisayar bilgisine sahip olur ve alanıyla ilgili yazılımlarını kullanır. 5
    5 Optisyenlik alanında temel düzeyde uygulamalı bilgiye sahip olur. 3
    6 Sahip olduğu temel bilgi birikimini kullanarak verilen bir görevi bağımsız olarak yürütür. 5
    7 Yaşam boyu öğrenme bilincine sahip olur, öğrenme gereksinimlerini belirler ve bilgi kaynaklarına ulaşır. 5
    8 Görme cihazlarının reçeteye göre seçimini, hazırlanmasını ve hastaya satışını gerçekleştirir. -
    9 Gözlük, lensler, kontak lens, optik aletler ve az görme cihazları gibi temel görme cihazları hakkında bilgilere sahip olur. -
    10 Mesleki etik kuralların bilincine sahip olur. -
    11 Optisyenlikte kullanılan araç ve gereci tanımlar. -
    12 Optisyenlik alanındaki terminolojiyi bilir ve mesleğinde kullanır. -
    13 Optisyenlik alanındaki temel eksiklikleri, sorunları tespit eder ve çözüm yollarını arar. -
    14 Meslekle ilgili gelişmeleri takip edebilir ve çalışma alanına uygular. 3
    15 Mesleki işletmelerin idari sorumluluğu ve yönetimi ile ilgili bilgi ve beceriye sahip olur. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster