ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Arazide ve Laboratuvarda Güvenlik CES110 GÜZ-BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-İş Hukuku ile ilgili tarafların hukuki sorumluluklarını tanımlar.
    2-Arazide ve laboratuarda alınması gereken temel güvenlik tedbirleri hakkında örneklendirir.
    3-Arazide ve laboratuvar kazası sonrası yapması gerekenleri sıralar.
    4-İlk yardımın temelleri hakkında örneklendirir.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14228
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)13226
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 10155
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3011515
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012020
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   94
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     3,13 ---- (3)
    Dersin AKTS Kredisi   3
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Genel Bilgiler K1-Bölüm-1
    2 İş sağlığı ve güvenliğinin tanımı ve önemi K1-Bölüm-1
    3 İş Kanunu, Ulusal ve uluslararası İSG mevzuatı YK1-Bölüm-1
    4 Türkiye`de iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yasal sorumluluk ve yaptırımlar K1-Bölüm-2
    5 Güvenli Bir Çalışma Ortamı Sağlamada Temel İlkeler ve Uygulamalar K1-Bölüm-2
    6 Arazi Ekipmanı: Kişisel Koruyucu Donanım, Arazi Güvenliği Donanımı ve Uyulması Gereken Kurallar K2-Bölüm-1
    7 Güvenlik ekipmanları: kişisel koruyucu ekipman, laboratuvar güvenlik ekipmanları K2-Bölüm-1
    8 Arazi Kazaları ve İlk Yardım Acil tıbbi operasyonlar: ilk yardım / gerekli aletlerin seçimi, ekipman, malzeme, ekipman ve koruyucu ekipman, hazırlık, kullanım K2-Bölüm-1
    9 Laboratuvar Kazaları ve İlk Yardım Acil tıbbi operasyonlar: ilk yardım / gerekli aletler, ekipman, malzemeler, ekipman ve koruyucu ekipman seçimi, hazırlanması, kullanımı K2-Bölüm-1
    10 Yanıcı maddeler, Aşındırıcı maddeler, Reaktif (Patlayıcı-Oksitleyici) maddeler K2-Bölüm-1
    11 Zehirli Maddeler, Kanserojenler, Mutajenler, Teratojenler, Sıkıştırılmış Gazlar: Sıkıştırılmış gazlar kullanılırken dikkate alınması gereken kurallar (basınçlı tüpler) K2-Bölüm-1
    12 Biyolojik tehlikelere karşı alınacak önlemler K2-Bölüm-1
    13 Laboratuvar risk analizi ve değerlendirmesi K1-Bölüm-3
    14 Tehlike sınıfları ve sembolleri, Güvenlik İşaretleri Etiketleme, Malzeme Güvenlik Verileri (MSDS`ler), Bilgi ve Eğitim K2-Bölüm-1
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Ülkü Nihan YAZGAN TAVŞANOĞLU
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi İlker Şimşek

Ders Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Okan ÜRKER Dr. Öğr. Üyesi İlker ŞİMŞEK
    Kaynaklar K1. Canel, M. (2002). Laboratuvar Güvenliği, Ankara Üniversitesi Yayınları. Ankara. K2. Çağan, A.S. (2020). Arazi ve Laboratuvar Çalışmalarında Güvenlik. Ü.N. Tavşanoğlu, G. Kankılıç Başaran, Ş. Erdoğan (ed.), Tatlısu Ekosistemlerinde Arazi ve Laboratuvar Yöntemleri, Nobel Yayınevi, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ, Resmi gazete Sayı: 28512, 29 Aralık 2012.
    Dersin Amacı Arazide ve laboratuarda çalışanların sağlığı ve güvenliği için alınması gereken tedbirler ile laboratuvarda çalıştıkları maddelerin fiziksel, kimyasal ve toksikolojik özelliklerini ve bu maddelerin canlılar üzerine etkilerini öğretmektir.
    Dersin İçeriği Güvenli Çalışma Ortamının Sağlanmasında Temel Prensipler ve Uygulamalar, Arazide Dikkat Edilecek Noktalar, Laboratuvar Personelinin Bilgilendirilmesi Gerekli Hususlar, Kimyasalların Sınıflandırılması,Etiketleme,Depolama ve Kullanım Bilgileri, Alev alabilen maddeler, Korozif (Aşındırıcı) maddeler, Reaktif (Patlayıcı-Oksitleyici) maddeler, Toksik Maddeler, Kanserojenler, Mutajenler, Teratojenler, Sıkıştırılmış Gazlar: Sıkıştırılmış gazların (basınçlı tüplerin) kullanımında dikkat edilecek kurallar, Etiketleme, Malzeme Emniyet Verileri (MSDS?ler), Bilgi ve Eğitim, Tehlike sınıfları ve sembolleri, Güvenlik Ekipmanları: Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Laboratuvar Güvenlik Ekipmanları
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Alanı ile ilgili temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri kazanır. 4
    2 Ekosisteme ait temel bileşenler hakkında detaylı bilgi sahibi olur -
    3 Çevre kirliliği, ölçüm ve arıtım yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olur. -
    4 Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak, verileri yorumlayabilme ve değerlendirebilme, sorunları tanımlayabilme, analiz edebilme, kanıtlara dayalı çözüm önerileri geliştirebilme becerisine sahip olur. 5
    5 İş güvenliği, işçi sağlığı, çevre koruma bilgisi ve kalite bilincine sahip olur. 5
    6 Alanının gerektirdiği temel düzeyde bilgisayar yazılım ve donanımlarını kullanabilme becerisi kazanır. -
    7 Çevre sağlığı alanıyla ilgili sektörlerde işleyiş süreçlerini yerinde inceleyerek uygulama becerisi kazanır. -
    8 Disiplinler arası bireysel ve takım halinde çalışabilme ve sorumluluk alma becerisine sahip olur. -
    9 Alanı ile ilgili uygulamalarda öngörülmeyen durumlarla karşılaştığında çözüm üretebilme becerisini kazanır. 5
    10 Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinci; bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleme ve kendini sürekli yenileme bilincini kazanır. -
    11 Alanı ile ilgili yazılı ve sözlü iletişim kurma tekniklerine hâkim olur. 3
    12 Alanı ile ilgili uygulamalar için gerekli olan modern teknikleri, araçları ve bilişim teknolojilerini seçer ve etkin bir şekilde kullanır. -
    13 Alanı ile ilgili yasal mevzuat hakkında bilgi sahibi ve yorumlama yeteneğine sahip olur. 5
    14 Alanı ile ilgili evrensel, toplumsal ve mesleki etik bilincine sahip olur. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster