ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Mikro İktisat İKT502 GÜZ-BAHAR 3+0 Z 8
    Öğrenme Çıktıları
    1-Tüketici dengesini, talep fonksiyonu ve esneklik konularını analiz eder.
    2-Üretici dengesini ve firma maliyetlerini tartışır.
    3-Tam rekabet piyasalarını analiz eder.
    4-Eksik rekabet piyasalarını analiz eder ve karşılaştırır.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14684
    Ödevler0000
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4014040
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6016060
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   226
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     7,53 ---- (8)
    Dersin AKTS Kredisi   8
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 İktisadi Modelleme ve Piyasaların Sınıflandırılması K1, Bölüm 1
    2 Talep Teorisi: Tüketici Davranışları Teorisi ve Kardinal Fayda Yaklaşımı K1, Bölüm 2
    3 Talep Teorisi: Kayıtsızlık Eğrileri Yaklaşımı ve Açıklanmış Tercihler Yaklaşımı K1, Bölüm 2
    4 Talep Teorisi: Piyasa Talebi ve Piyasa Talebi Teorisinde Güncel Yaklaşımlar K1, Bölüm 2
    5 Üretim Teorisi: Tek Ürün için Üretim Fonksiyonu ve Üretim Kanunları K1, Bölüm 3
    6 Üretim Teorisi: Teknolojik İlerleme ve Üretim Fonksiyonu, Firma Dengesi K1, Bölüm 3
    7 Maliyet Teorisi: Geleneksel ve Modern Maliyet Teorisi K1, Bölüm 4
    8 Firma Teorisi: Tam Rekabet Piyasasının Varsayımları ve Kısa Dönem Denge K1, Bölüm 5
    9 Tam Rekabet Piyasasında Uzun Dönem Denge, Dinamik Değişimler ve Endüstri Dengesi K1, Bölüm 5
    10 Monopol Piyasası ve Monopolcünün Dengesi K1, Bölüm 6
    11 Monopolde Fiyat Farklılaştırılması ve Etkileri K1, Bölüm 7
    12 Monopolcü Rekabet Piyasası ve Monopolcü Rekabetçi Firmanın Dengesi K1, Bölüm 8
    13 Klasik Oligopol Piyasası ve Anlaşmasız Oligopol Modelleri K1, Bölüm 9
    14 Anlaşmalı Oligopol Modelleri: Karteller, Fiyat Önderliği, Basing-Point Fiyat Sistemi K1, Bölüm 10
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Sevilay SARICA
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr Sevilay Sarıca

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Koutsoyiannis, A. (2019). Modern Mikro İktisat. Gazi Kitabevi
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Derste teorik, geometrik ve matematiksel olarak tüketici ve üretici teorisi ile piyasa ve firma teorilerinin kavranıp analiz edilmesi hedeflenmektedir.
    Dersin İçeriği Bu derste, talep teorisi; üretim teorisi; maliyet teorisi; firma teorisi; tam rekabet piyasasında firma ve endüstri dengesi; eksik rekabet piyasaları (monopol, monopolcü rekabet piyasası, oligopol modelleri); eksik rekabet piyasalarında firma ve endüstri dengesi gibi konular işlenecektir.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 İktisat ve diğer disiplinlerde alınan lisans yeterlilikleri üzerine, yeni bilgileri uzmanlık düzeyinde geliştirebilme ve derinleştirebilme 3
    2 İktisadi konularda analitik ve bilimsel açıdan tutarlı yaklaşımlar geliştirerek literatüre katkıda bulunabilme 4
    3 Yabancı dili kullanarak yazılı ve sözlü akademik iletişim yetkinliği kazanabilme -
    4 İktisadi olayları analiz etmede yardımcı olacak paket programları (SPSS ve E-views vb) ileri düzeyde kullanabilme -
    5 Sayısal ve grafiksel metotları kullanarak modeller oluşturma ve bunları sınamak üzere amprik çalışmalar yapabilme 5
    6 Yaşam boyu öğrenme ve sorgulama bilincine sahip olma -
    7 İktisadi aktörlerin karar süreçlerini inceleyerek birbirlerini nasıl etkilediklerini analiz edebilme 3
    8 Toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerler bilinci kazanma -
    9 İktisat alanındaki teoriler ve yeni yaklaşımlar hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olma 4
    10 Gerek iktisadi ve gerekse disiplinler arası alanlarda bireysel ve grup olarak akademik çalışma yapabilme kabiliyeti kazanma -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster