ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Uluslararası Denetim Standartları ve Uygulamaları BAF532 GÜZ-BAHAR 3+0 S 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-Uluslararası denetim standartlarını tanır.
    2-Bağımsız denetim sürecini, uluslararası denetim standartlarına uygun olarak yürütür.
    3-Bağımsız denetim tekniklerini, mali tablo denetiminde kullanır.
  • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
  • EtkinlikKatkı Yüzdesi

(100)

SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
    Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14342
    Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14684
    Ödevler2022040
    Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
    Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)3012020
    Proje0000
    Laboratuar 0000
    Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 5013030
    Diğer 0000
    Toplam İş Yükü(Saat)   216
    Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     7,2 ---- (7)
    Dersin AKTS Kredisi   7
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Denetim kavramı K1. Kısım 1 Bölüm 1; K2. Bölüm 1
    2 Dünyada ve Türkiyede denetim standartlarının gelişimi Uluslararası Denetim Standartlarına genel bakış K2. Bölüm 1
    3 Etik İlkeler K1. Kısım 1 Bölüm 3; K2. Bölüm 1
    4 Bağımsız denetçinin amacı ve genel ilkeler K1. Kısım 1 Bölüm 4
    5 Denetimin planlanması K2. Bölüm 5
    6 Hile ve usulsüzlükler K1. Kısım 2 Bölüm 1
    7 Finansal tablo kalemlerinin denetlenmesi-1 K2. Bölüm 5
    8 Finansal tablo kalemlerinin denetlenmesi-2 K2. Bölüm 5
    9 Denetim çalışmalarının tamamlanması K1. Kısım 3 Bölüm 1
    10 Bağımsız denetim raporu-1 K1. Kısım 3 Bölüm 2
    11 Bağımsız denetim raporu-2 K1. Kısım 3 Bölüm 2
    12 Bağımsız denetim kalitesinin kontrolü K1. Kısım 3 Bölüm 1
    13 Ara dönem finansal tabloların denetimi K1. Kısım 3 Bölüm 1
    14 Dönem sonu finansal tabloların denetimi K1. Kısım 3 Bölüm 1
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doktor Öğretim Üyesi Sezer ÖKSÜZ
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Sezer Öksüz

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Kaval, H., Karapınar, A., Bayırlı, R., Altay, A., ve Torun, S. (2015). Türkiye Denetim Standartları Uygulama ve Yorumları. Gazi Kitabevi, Ankara. K2. Kavut F. L. , Taş O., ve Şavlı T. (2009). Uluslararası Denetim Standartları Kapsamında Bağımsız Denetim. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yayınları, İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Dersin amacı, denetçilerin görev ve sorumluluklarını, farklı denetim uygulamalarını, denetim çalışma kağıtlarını, denetim raporunun hazırlanma sürecini, finansal tabloların denetimini Uluslararası Denetim Standartlarına uygun olarak öğrencilere anlatmaktır.
    Dersin İçeriği Denetim kavramı, Dünyada ve Türkiyede denetim standartlarının gelişimi Uluslararası Denetim Standartlarına genel bakış, Etik İlkeler, Bağımsız denetçinin amacı ve genel ilkeler, Denetimin planlanması, Hile ve usulsüzlükler, Finansal tablo kalemlerinin denetlenmesi, Finansal tablo kalemlerinin denetlenmesi, Denetim çalışmalarının tamamlanması, Bağımsız denetim raporu, Bağımsız denetim raporu, Bağımsız denetim kalitesinin kontrolü, Ara dönem finansal tabloların denetimi, Dönem sonu finansal tabloların denetimi
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Finansal kurum ve enstrümanlarının temel fonksiyonlarını kavrar. -
    2 Bir kurum olarak bankaların genel işleyişini, bankalarda gerçekleştirilen faaliyetleri ve bankacılıkla ilgili kavramları bilir. -
    3 Bankacılık ve finans alanında karşılaşılan problemlere çözüm önerisi getirebilme becerisi kazanır. -
    4 Finansal piyasaların ve kuruluşların hukuki dayanakları hakkında bilgi sahibi olur. -
    5 Bir işletmenin finansal nitelikteki işlemlerini analiz eder ve yorumlar. 4
    6 Finansal piyasalardaki riskleri belirler ve yönetir. -
    7 Alanında edindiği teorik ve uygulamalı bilgiyi kullanarak veri derleme, analiz etme ve değerlendirme becerisi kazanır. 5
    8 Finansal ve iktisadi modelleri kurma, analiz etme ve yorumlama konusunda yetkin hale gelir. 3
    9 Finans alanındaki teoriler ve yeni yaklaşımlar hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olur. -
    10 Bağlı olduğu kurumun finansal yönetimini detaylı olarak değerlendirebilme ve bu konuda her türlü sorumluluğu üstlenebilme yetisi kazanır. 3
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster