ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

Sayfa Görüntülenemiyor
  • Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Yaşam boyu öğrenme ile ilgili temel kavramlar
    2 Yaşam boyu öğrenmenin içeriği, öğeleri ve ilkeleri
    3 Yaşam boyu öğrenme becerileri
    4 Türkiye?de ve dünyada yaşam boyu öğrenmenin gelişimi
    5 Türkiye?de ve dünyada yaşam boyu öğrenme uygulamaları
    6 Yaşam boyu öğrenme ve teknoloji ilişkisi
    7 Yetişkin eğitiminim kuramsal temelleri (özellikler, ilkeler)
    8 MEB içerisinde yetişkin eğitiminin örgütsel yapısı ve işleyişi
    9 Yetişkinlerin öğrenme özellikleri
    10 Yetişkin eğitimcisi ve yetişkin eğitim programlarının özellikleri
    11 Yetişkin eğitim yöntemleri
    12 Yetişkin eğitim yöntemleri
    13 Yetişkin eğitimi ve yaşam boyu öğrenme
    14 Yetişkin eğitimi ve yaşam boyu öğrenme
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Nuray ZAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar Celep, C. (1985) Halk Eğitimi, Ankara, Pegem Yayınları Darkenwald, GG ve SB Meriam(1982) Adult Education; Foundation of Practice. NewYork. HarperandRawPub Gedikoğlu, Ş. (1991), Türkiyede Yaygın eğitimden Çağdaş Halk Eğitimine. Ankara, Kadıpğlu Matbaası Knapper, C. K. & Cropley, A. J.(1991). Lifelong Learning and Higher Education. 2nd ed. London: KoganPage. DPT(2011). Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı. Hayat Boyu Eğitim veya Örgün Olmayan Eğitim Özel İhtisas Komisyonu Raporu, Ankara. UNESCO(2010) Inst,tute Life long Learning Annual Report 2009. Conford, I. R. (2002). Learning to Learn Strategies as a Basic for effective Lifelong Learning International Journal of Lifelong Education. 21(14), 357-368. İlgili diğer güncel makale ve kitaplar. Okuma listesi verilecektir.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, hayat boyu öğrenmenin ve yetişkin eğitiminin Türkiye ve Dünyadaki uygulamalarını ve yetişkin eğitiminin ülkemizdeki örgütsel yapısını ve işleyişini kavramalarını sağlamaktır.
    Dersin İçeriği Hayat boyu öğrenmenin önemini fark eder. Hayat boyu öğrenmenin öğelerini, ilkelerini ve becerilerini kavrar. Türkiyede hayat boyu öğrenme uygulamalarını yorumlar. Dünyada yaşam boyu öğrenme uygulamalarını karşılaştırır. Hayatboyu öğrenmenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için öneriler geliştirir. Yetişkin eğitimi ile ilgili alanyazını inceler. Yetişkin eğitiminin genel ilkelerini ve türkiyede yetişkin eğitiminin örgütsel yapısını ve işleyişini açıklar.
  • Program Yeterlilik Çıktıları
  • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
    1 Eğitim programları ve öğretim alanı ile ilgili temel kavram ve ilkeleri açıklar. 3
    2 Eğitim programları ve öğretim alanında bilimsel araştırmaları ve yayınları takip eder. -
    3 Bilimsel araştırmalarda eğitim istatistiğini uygulamalı olarak kullanır. -
    4 Eğitim ve öğretimle ilgili etik ilkelere uygun olarak bilimsel araştırma yapar. -
    5 Öğrenme ve öğretme ile ilgili temel kuram ve kuramcıları analiz eder. -
    6 Program geliştirme sürecine uygun olarak öğretim programları hazırlar. 4
    7 Program geliştirmenin dayandığı temellerin öğretim programına katkılarını açıklar. -
    8 Öğrenme ve öğretme sürecini planlar, uygular ve değerlendirir. -
    9 Program değerlendirme yaklaşımlarına uygun olarak bir programı değerlendirir. -
    10 Program geliştirme ilkelerine uygun olarak öğretim planı geliştirir. 4
    11 Türk eğitim sisteminin sorunlarını analiz ederek çözümler üretir. -
    12 Uluslararası eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirir. 5
    13 Üst düzey düşünme becerilerinin ve yaşam boyu öğrenmenin eğitime katkılarını açıklar. -
    14 Öğretim ilke ve yöntemlerini öğrenme-öğretme sürecinde etkin olarak kullanır. -
    15 Öğretmenlik mesleğinin yeterliklerini ve öğretim sürecindeki rolünü kavrar. -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster