ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Maliyet Muhasebesi CMU203 GÜZ 3+1 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Maliyet Muhasebesi İle İlgili Temel Kavramları Öğrenir.
    2-Maliyet Muhasebesinin Amacı Diğer Muhasebe Dalları İle İlgili İlişkileri Açıklar.
    3-İşletmelerde Kullanılan Tek Düzen Hesap Planı ve Bu Plandaki 7-A ve 7-B Seçeneklerini açıklar.
    4-İşletmede Kullanılan Maliyetleri Çeşitli Açılardan Sınıflandırır. Basit Maliyet Hesaplarını Yapar.
    5-Üretim Maliyet Unsurlarından Hammadde, İşçilik, Genel Üretim Giderlerini Açıklar. Maliyet Dağıtım Yöntemleriyle ilgili İşletmelerde Uygulama Örneklerini Yapar. Üretim Yapan İşletmelerde Maliyet Sistemlerini Belirler ve bu Sistemlerin Uygulamasını Yapar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğr. Gör. Süleyman Dönertaş
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1-DÖNERTAŞ,S.,Maliyet Muhasebesi, Editörler:Kırlı, M., Seldüz, H., İstanbul 2018
    Yardımcı Kitap Yk1-Büyükmirza.K., Maliyet ve yönetim Muhasebesi, Ankara 2015
    Dersin Amacı Bu dersin amacı öğrencilerin, 1. Maliyet muhasebesi ile ilgili temel kavramların bilgisini edinmesini. 2. Maliyetlerin sınıflandırılmasını kavrayabilmesini. 3. Maliyet unsurlarını kavrayabilmesini. 4. Maliyet yerleri ve maliyet dağıtım yöntemlerini uygulayabilmesini. 5. Maliyet hesaplama sistemlerini uygulayabilmesini sağlamaktır.
    Dersin İçeriği 1) Maliyet Muhasebesi İle İlgili Temel Kavramlar Öğrenir. 2) Maliyet Muhasebesinin Amacı Diğer Muhasebe Dalları İle İlgili İlişkileri Açıklar. 3) İşletmelerde Kullanılan Tek Düzen Hesap Planı ve Bu Plandaki 7-A ve 7-B Seçeneklerini Açıklar. 4) İşletmede Kullanılan Maliyetleri Çeşitli Açılardan Sınıflandırır. Basit Maliyet Hesaplarını Yapar. 5) İşletmelerde Üretim Esnasında Kullanılan Maliyet Unsurlarından Hammadde, İşçilik, Genel Üretim Giderlerini Açıklar Ve Bunlarla İlgili Uygulamalar Yapar. 6) Maliyet Dağıtım Yöntemlerinin İşletmelerde Uygulama Örneklerini Yapar. 7) Üretim Yapan İşletmelerde Maliyet Sistemlerini Belirler Ve Bu Sistemlerin Uygulamasını Yapar.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster