ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Yönetim ve Organizasyon CBY108 BAHAR 2+0 Z 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-Yönetimin temel kavramlarını tanımlar.
    2-Klasik, neoklasik, modern ve postmodern yönetim düşünce ve uygulamalarını açıklar.
    3-Yönetim kademelerinin ve örgüt şemalarının organizasyon kapsamındaki pozisyonlarını ve ilişkilerini çözümler.
    4-Karar verme ve planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon, denetleme fonksiyonlarının süreçlerini ve işlevlerini analiz eder.
    5-Organizasyonlarda ortaya çıkabilecek olası yönetsel ve örgütsel sorunları, yönetimin temel kavram ve ilkelerine dayalı olarak çözer.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İlknur AYAR
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Koç, H., Topaloğlu, M. (2010). Yönetim Bilimi. Ankara: Seçkin Yayıncılık.
    Yardımcı Kitap YK1. Efil, İ. (1999). İşletmelerde Yönetim ve Organizasyon. Bursa: Alfa Yayınları.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı her örgütte var olan yönetim işlevlerinin iş yaşamına yönelik kuramlarının ve uygulamalarının öğretilmesini sağlamaktır.
    Dersin İçeriği Yönetim Tanımı; Yönetim Sürecinin Temel Özellikleri; İşletmeler İçin Önemi; Benzer Kavramlarla Karşılaştırma; Yönetim Biliminin Gelişimi; Modern Yönetim Akımları; Yönetim Düşüncesi ve Örgüt Kuramı; Karşılaştırma ve Değerlendirme; Yönetim Sistemi; Yönetimde Karar Alma; Organizasyon Kavramı: Özellikleri, İlkeleri, Organizasyon süreci ve planlama süreci ile karşılaştırma, Bölümlendirme, Kadrolama; Özellikleri, Kadrolama süreci; Yöneltme: Özellikleri, Yöneltme süreci; Organizasyon Yapıları; Klasik Yaklaşımdan Günümüze Organizasyon Yapılarındaki Değişim; Karşılaştırma; Koordinasyon; Denetim: Özellikleri, Denetim süreci.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster