ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Bitki Tanıma ve Değerlendirme I PEY203 GÜZ 2+2 Z 5
  Öğrenme Çıktıları
  1-Botanik ile ilgili bazı kavramları açıklar.
  2-Bitkiler alemini açıklar.
  3-Bitki tanımada gövde, yaprak, çiçek ve meyve özelliklerini kullanır.
  4-Bitkisel tasarım açısından ağaçların işlevlerini kavrar.
  5-Bitkisel materyalini peyzaj tasarımında tasarımda kullanır.
  Ön Koşul Yok
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Prof. Dr. Nazan KUTER
  Dersi Verenler

  1-)Doçent Dr Umut Pekin Timur

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Anşin, R. ve Özkan, Z. C. 2006. Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta) Odunsu Taksonlar, K. T. Ü. Basımevi, Yay. No: 167/19, 3. Baskı, Trabzon, 450 s. 2. Akkemik, Ü. (Editör) 2018.Türkiye´nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları, T.C. Orman ve Su Işleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, 2. Baskı., 684 s., ISBN:978-605-9550-14-7. 3. Mamıkoğlu, N. G., ve Ergüven, E. 2012. Türkiye`nin ağaçları ve çalıları. NTV yayınları
  Yardımcı Kitap 1. Pamay, B. 1992. Bitki Materyali I-II-III. İ.Ü. Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Küçükkuyu -İstanbul. 2. Brickell, C. , 1994. The Royal Horticultural Society Gardeners Encyclopedia of Plants&Flowers, Dorling Kindersley Limited, London. 3. Orçun, E. 1972. Dendroloji, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayın No:196, İzmir.
  Döküman -
  Dersin Amacı Peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanılabilecek bitkisel materyalleri hakkında genel bilgiler öğrenmek, yerli ve egzotik ağaçları tanımak ve kullanımını öğrenmek.
  Dersin İçeriği Gymnospermler hakkında genel bilgiler, bu bitki türlerinin çiçek, tohum, yaprak yapısı, formları ve yaşam istekleri ile peyzaj tasarım ve uygulamalarındaki yerleri anlatılmaktadır.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster