ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Peyzaj Ekolojisi PEY308 BAHAR 2+0 Z 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Ekoloji ve peyzajı kavrar.
  2-Biyotik ve abiyotik faktörleri kavrar.
  3-Çevre sorunlarını kavrar.
  4-Ekosistem ve peyzaj ekolojisi prensiplerini kavrar.
  Ön Koşul Yok
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Prof.Dr. Nazan KUTER
  Dersi Verenler

  1-)Doktor Öğretim Üyesi Betül Tülek

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1.Odum, E.P., Barrett, G.W., 2016. Ekolojinin Temel İlkeleri, Palme Yayıncılık, ISBN: 978-9944-341-74-5 2. Kiziroğlu, İ., 2001. Ekolojik Potpuri, Takav Yayıncılık, ISBN: 975-7460-05-2 3. Çepel, N., 1978. Orman Ekolojisi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Yayınları, Taş Matbaası, İstanbul.
  Yardımcı Kitap 1. Çepel, N.,1983. Genel Ekoloji. İ.Ü. Basımevi, İstanbul 2. Forman T.T. Richard,1986. Godron Micheal. Landscape Ecology 3. Farina, A.,2007. Principles and Methods in Landscape Ecology. Springer, Italy
  Döküman -
  Dersin Amacı Ekoloji kavramını disiplin içerisinde kullanma becerisinin kazandırılmasıdır.
  Dersin İçeriği Ekolojinin tanımı, ekolojinin tarihsel gelişimi, ekolojinin konusu ve bölümleri, ekolojinin diğer bilim dalları ile ilişkisi, peyzaj ekolojisinde temel kavramlar, dünya nüfus dinamikleri ve besin dengesi, ekosistem kavramı, biyolojide hiyerarşi düzeni, ekosistemlerin sınıflandırılması ve büyük ekosistemlerin dağılışı, karasal ekosistemler, tatlı su ekosistemleri, ekosistemlerin sınıflandırılması ve büyük ekosistemlerin dağılışı, deniz ekosistemleri, peyzajın unsurları, yama ve matris ilişkileri, bitki ve hayvan kültür formlarının ortaya çıkışı, doğal ve tarım ekosistemlerinin evrimi, biyoçeşitlilik, Habitatlar, habitat bölünmeleri, bölünmüş peyzajların türler üzerine etkileri, ekolojik ağlar, çevre faktörleri, zaman ve mekan ilişkisi, topoğrafya ve peyzaj geometrisi toprağın formasyonu, toprak teriminin anlamı, toprakların oluşumu, toprak dokusu ve toprak yapısı, toprak besin maddeleri ve bitki ile ilişkileri, iklim, toprak, bitki etkileşimi, İnsan tasarımlı peyzajlar, ekolojik tasarım örnekleri anlatılmaktadır.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster