ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Sulak Alanlar PEY413 GÜZ 2+0 S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Sulak alan kavramını ve sulak alanlarla ilgili tanımları açıklar.
  2-Sürdürülebilirlik bağlamında sulak alanların önemini kavrar.
  3-Sulak alanların ekolojik, biyolojik ve sosyo ekonomik değerlerini kavrar.
  4-Sulak alan çeşitlerini açıklar.
  5-Sulak alan ekosisteminin sorunlarını kavrar.
  6-Türkiyedeki Sulak alanları ve bu sulak alanların özelliklerini açıklar.
  7-Sulak alanlarla ilgili ulusal ve uluslararası taraf olduğumuz antlaşmaları açıklar.
  8-Sulak alan bitkilerini açıklar.
  Ön Koşul Yok
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Prof.Dr. Nazan KUTER
  Dersi Verenler

  1-)Araştırma Görevlisi Başak Özer

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Beklioğlu, M.,Ceran, Y., Erdem, O., Erdoğan, S., Hemmami, M., Koopmanschap, E., Meriç, T., Özen, A. ve Sarısoy, D. H. (2007). Sulakalan Yönetim Planlaması Rehberi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Kuş Araştırmaları Derneği, Ankara. 2. Tırıl, A. 2006. Sulak Alanlar. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yayınları:2006:2, Ankara. 3. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği 4. 94-5434  Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme 5. Meriç, T. ve Çağırankaya, S. (2013). Sulak Alanlar. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı, Sulak Alanlar Şube Müdürlüğü, Ankara. 6. Cronk, J. K. and Fennessy, M. S. (2001). Wetland Plants: Biology and Ecology. CRC Press.
  Yardımcı Kitap Karadeniz, N. 1995. Sultan Sazlığı Örneğinde Islak Alanların Çevre Koruma Açısından Önemi Üzerine Bir Araştırma. Doktora Tezi, A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim dalı, 268 s., Ankara. Dugan, P. J. 1991. Wetlands, Regional Planning and Development Assistance Community, Landscape and Urban Planning, 487 p., Amsterdam. Erdem, O. 1995. Türkiye`nin Kuş Cennetleri. Çevre Bakanlığı, Yeşil Seri:5, 328 sayfa, Ankara. Kolluru, V.R.. 1994. Environmental Strategies Hand Book. Mc Graw-Hill, 997 pages, USA. Yarar, M. Ve Magrin, G. 1997. Türkiye?nin Önemli Kuş Alanları. DHKD, 313 sayfa, İstanbul
  Döküman Ders notları, Bilgisayar, Projeksiyon cihazı
  Dersin Amacı Dersin amacı, öğrencilere ülkemizdeki sulak alanları ve taraf olduğumuz antlaşmaları öğrenmelerini sağlamak. Çevre bilinci kazandırarak sulak alanların önemini ve faydalarını kavramalarını sağlamaktır.
  Dersin İçeriği Sulak alanların ekolojik, biyolojik, ekonomik vb. değerlerinin ortaya konulması, bu alanların korunması ve yönetilmesine ilişkin mevzuatı, Türkiye`deki ve dünyadaki sulak alan tipleri ile sulak alanlardaki bitki türlerini içermektedir.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster