ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Sağlık Eğitimi HEM314 BAHAR 2+0 S 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-Sağlık eğitiminin temel ilke ve özelliklerini kavrama
    2-Sağlıklı birey, aile ve toplumun eğitim gereksinimlerini belirleme
    3-Eğitim becerilerini, sağlık eğitimi uygulamalarında kullanma
    4-Sağlık eğitiminin kısa ve uzun vadeli sonuçlarını değerlendirme
    5-Sağlık eğitimcisi rolünü mesleki kariyer planı içinde düşünme
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Koordinatorü Öğr. Gör. Canan ÜNLÜ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar 1. Aykut M, Çetinkaya F, Öztürk Y ve ark. (1999): Sağlık Eğitimi. Erciyes Üniversitesi Matbaası, Kayseri. 2. Glanz K, Rimer K R, Lewis F M (2002): Health Behaviour and Health Education. John Wily and Sons, İnc. San Fransisco. 3. Tabak R S (2000): Sağlık Eğitimi. Somgür Yayıncılık, Ankara. 4. Özvarış Ş B,(2011): Sağlığı geliştirme ve sağlık Eğitimi. Hacettepe Üniversitesi yayınları
    Yardımcı Kitap 1. Maibacd E, Parrott R L (1995): Designing in Health Education. Sage Publication. Inc. California 2. http//www.sabem.saglik.gov.tr.
    Döküman Ders notları
    Dersin Amacı Öğrenme ve öğretme sürecinin kavramsal ve kuramsal bilgisi, hemşirelikte klinik eğitimin özellikleri, rol modeli kavramı, öğrenme ve öğretmeyi etkileyen yöntemleri, sağlık eğitiminin planlanması, birey, aile ve toplumun sağlık eğitimi, hasta okulu, eğitim süreci doğrultusunda öğrenme ve öğretme bilgi ve uygulamalarını içerir.
    Dersin İçeriği 1. Sağlık Eğitiminde Temel Kavramlar 2. Sağlık Eğitiminde Tarihsel Süreç 3. Sağlık Eğitiminin Hedefleri ve Amaçları 4. Sağlık Eğitiminin İlkeleri ve Yöntemleri 5. Sağlık Eğitiminin Planlanması 6. Yer, Zaman, Kişi, Grup ve Topluma Göre Sağlık Eğitimi 7. Sağlık Eğitimi Yaklaşımları ve Modelleri. Sağlık Davranışı Değişikliği İle İlgili Toplumsal Modeller 8. Sağlık Eğitiminde Etik 9. Sağlık Eğitiminde Materyal ve Araçlar 10. Sağlığı Geliştirme 11. Yetişkin-Halk Eğitimi 12. Sağlık Eğitiminin Değerlendirilmesi ve Kayıt 1 13. Sağlık Eğitiminin Değerlendirilmesi ve Kayıt 2 14. Dersin Genel Tekrarı ./ proje-ödev tartışması
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster