ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ HEM 208 GÜZ-BAHAR 2+0 S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Cerrahi girişim dönemlerini ve ameliyathane ile ilgili kavramları açıklar
  2-Ameliyathane hemşiresinin ve diğer cerrahi ekip üyelerinin rol ve sorumluluklarını tanımlar
  3-Cerrahi ekip, hasta ve enstrumanların hazırlığını yapar
  4-Ameliyat sırası dönemde, hemşire olarak hastaya gereksinim duyduğu nitelikli bakımı verir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Öğr. Gör. Dr. Müjgan ONARICI
  Dersi Verenler

  1-)Öğretim Görevlisi Müjgan Onarıcı

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Yavuz van Giersbergen M, Kaymakçı Ş. Ameliyathane Hemşireliği. Meta Basım Matbaacılık Hizmetleri, İzmir, 2015.
  Yardımcı Kitap Yıldırım A, Bakır S. Ameliyathane Hemşireliği. Özaşama Matbaası, Ankara, 2000. Erdil F. Özhan Elbaş N. (2004) Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği. IV. Baskı, Aydoğdu Ofset, Ankara. Karadakovan A., Aslan FE. (eds). Dahili ve Cerrahi Hastalıklarda Bakım. Nobel Tıp Kitabevi, Adana, 2010. Aksoy G, Kanan N, Akyolcu N. Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği I (2012)-II (2018). Nobel Tıp Kitabevleri, İstanbul. Eti Aslan F. Cerrahi Bakım: Vaka Analizleri ile Birlikte. Akademisyen Kitabevi, Ankara, 2017. Karadağ M., Bulut H. (eds). Kavram Haritası ve Akış Şemalı Cerrahi Hemşireliği I-II. Vize Yayıncılık, Ankara, 2019.
  Döküman Ders notları
  Dersin Amacı Cerrahi hastasının ameliyatı sırasında ekibin bir üyesi olarak hemşirelik süreci doğrultusunda nitelikli bakım uygulamalarını gerçekleştirebilecek bilgi, beceri ve davranışları kazandırmaktır.
  Dersin İçeriği Ameliyathane Hemşireliğine Giriş ve Tarihi Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Cerrahi Alan Enfeksiyonları ve Profilaktik Antibiyotik Kullanımı Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar ve Önleme Yöntemleri Hastane Atıkları Ameliyathanenin Yapısı Cerrahi Yıkanma, Gömlek ve Eldiven Giyme Ameliyat Alanının Hazırlanması ve Hasta Pozisyonları Ameliyat Odası ve Steril Malzemelerin Hazırlığı Cerrahi Enstrumanlar Dikiş Materyalleri Spanç ve Enstruman Sayımı Endoskopların Dezenfeksiyonu Ameliyathane Temizliği
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster