ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  GERİATRİ HEMŞİRELİĞİ HEM 216 GÜZ-BAHAR 2+0 S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Geriatri hemşiresinin rol ve sorumluluklarını öğrenir.
  2-Yaşlılık döneminde meydana gelen biyo-psiko-sosyo-kültürel değişiklikleri öğrenir.
  3-Kapsamlı bir geriatrik değerlendirme yapar.
  4-Yaşlı bireyin bakım gereksinimlerini saptar.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Dr. Öğr. Üyesi Seher GÖNEN ŞENTÜRK
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Arıoğlu S. Geriatri ve Gerontoloji, Ankara: MN Medikal and Nobel Kitap, 2006. 2. Türk Geriatri Dergisi arşiv 3. Geriatrik Hasta ve Hemşirelik Bakımı. (2010). Editörler: Fındık Ü. Y., Erol Ö. Alter Yayıncılık. 4. Johnson M.L., The Cambridge Handbook Of Age And Ageing, Cambridge University Press, 2005.
  Yardımcı Kitap 1. Birol L., Akdemir N. (2005). İç Hastalıkları Hemşireliği, Extended 2 Print, New York: Offset Publications. 2. Lewis, SL, Heitlemper, MM, Dirksen, SR, O`Brien PG (2007). Medical-Surgical Nursing: Assessment and Management of Clinical Problems. 7th ed.Mosby Elsevier.
  Döküman ders notları
  Dersin Amacı Bu dersin sonunda öğrencilerin, yaşlanma süreci, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların çözümü ile ilgili teorik bilgi ve yaşlı bireye uygulanacak hemşirelik bakım ilkelerini değerlendirebilmesi amaçlanmaktadır.
  Dersin İçeriği 1 Dersin Tanımı, Geriatri Hemşireliği 2 Sağlıklı ve Aktif Yaşlanma 3 Yaşlılık ve Yaşlılıkta Organ ve Sistemlerde Meydana Gelen Değişimler 4 Yaşlı Bireyin Değerlendirilmesi Ve İzlemi 5 Geriatrik Aciller ve Yaşlıda Görülen Bazı Fiziksel Sorunlar 6 Yaşlıda Beslenme Ve Boşaltım Sorunları Ve Bakımı 7 Yaşlılarda Mental Sağlık Sorunları Ve Bakımı 8 Yaşlılarda Görülen Kronik Hastalıklar 9 Yaşlılıkta Çoklu İlaç Kullanımı 10 Ülkemizde ve Dünyada Yaşlılara Sunulan Hizmetler 11 Yaşlılıkta Uygulanan Sosyal Politikalar 12 Yaşlılarda Evde Bakım 13 Yaşlı Bireyde Etik 14 Yaşlı Birey ve Ölüm Kavramı
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster