ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİĞİ HEM210 GÜZ-BAHAR 2+0 S 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Yoğun bakım hemşiresinin profesyonel rolünü ve önemini tanımlar.
    2-Yoğun bakım gerektiren akut ve kritik sağlık sorunlarının fizyopatolojisini sıralar.
    3-Yoğun bakım gereksinimi olan akut ve kritik hastanın verilerinin analizini tanımlar.
    4-Yoğun bakım ortamında yasal ve etik konuların önemini açıklar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Özlem BULANTEKİN DÜZALAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -Dr. Öğretim Üyesi Özlem BULANTEKİN DÜZALAN
    Kaynaklar K1. Güra-Çelik M, Altan A.(2019). Yoğun Bakım Hemşireliği El Kitabı, İstanbul, Güneş Tıp Kitabevi K2. Durmaz-Akyol A (2018). Yoğun BakımHemşireliği, Adana, Nobel Kitabevi
    Yardımcı Kitap YK1. Yoğun Bakım Hemşireliği Dergisi, dergipark.org.tr/pub/ybhd
    Dersin Amacı Öğrencinin; sağlık durumları kritik olan, yoğun gözetim gerektiren hastaların yoğun bakım ünitelerindeki bakımında kullanılan gelişmiş uygulamalar konusunda, özelleşmiş yoğun bakım ünitelerinde hastaya yaklaşım konusunda bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği 1 Giriş, dersin amacının açıklanması 2 Yoğun bakım ünitesi, tanımı, tarihçesi, sınıflandırılması, yoğun bakım ünitesindeki hastaların özellikleri, 3 Ülkemizdeki ve dünyadaki yoğun bakım üniteleri 4 Yoğun bakım hemşireliği, tanımı, görevleri ve sorumlulukları 5 Yoğun bakım ünitesinde hasta ve yakını ile iletişim 6 Dahili yoğun bakım (mekanik ventilasyonda hasta bakımı) 7 Dahili yoğun bakım (EKG, defibrilasyon, CPR uygulaması) 8 Dahili yoğun bakım (koroner yoğun bakım) 9 Dahili yoğun bakım (Nöroloji yoğun bakım) 10 Aort Anevrizmaları ve Hemşirelik Yaklaşımları 11 Herniasyonlar ve Hemşirelik Bakımı 12 Otonom Sinir Sistemi Anatomi/Fizyoloji İlaç Hesaplamaları İlaçlar ve Hemşirelik Uygulamaları 13 Yoğun bakım ünitesinde etik ve hukuki sorunlar-1 14 Yoğun bakım ünitesinde etik ve hukuki sorunlar-2
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster