ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Hemşirelikte Yönetim HEM304 BAHAR 2+6 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Kurumun genel ve hemşirelik hizmetleri yönetimini ve örgütlenme yapısını bilir
    2-Hemşirelik hizmetleri yönetimini, yönetim teorileri ve ilkeleri çerçevesinde yorumlayabilir
    3-Hemşirelik kalite standartlarını değerlendirir.
    4-Hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan yönetsel sorunları analiz eder.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr.Öğrt.Üyesi. Funda ASLAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Araş.Gör.Dr. Gülsüm ÇONOĞLU
    Kaynaklar K1. Ekici D (2017) Sağlık Bakım Hizmetinin Yönetimi (Geliştirilmiş 2. Baskı).Sim Matbaası, Ankara. K2.Ekici D, Cerit K, Gür E, Mert T, Türkmen S (2016) Sağlık Hizmetinde Yönetsel Sorunların Analizi, Sim Matbaası, Ankara. K3. Ekici D (2013) Sağlık Hizmetinde Kalite Yönetimi, Sim Matbaası, Ankara K4. Tatar Ü.B., Türkmen, E.E. (Ed.) (2014) Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi . Akademi Basın ve Yayıncılık, İstanbul K5. Mevzuatlar (4857 sayılı İş Kanunu, 657 DMK)
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Yönetim ve hemşirelik hizmetleri yönetimi ile ilgili temel kavram, kuram ve ilkeleri inceleyebilen, ülkemizdeki sağlık hizmetleri yönetimi alanındaki ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirebilen ve liderlik edecek bilgi, beceri ve tutumları kazandırabilen hemşireler yetiştirmektir
    Dersin İçeriği Yönetimde temel kavramlar ve kuramlar; Etkin yönetimin esasları/ toplam kalite yönetimi; Etkin liderlik ve özellikleri; Organizasyon yapıları ve hemşirelik bakım sunumunun organizasyonu; Sağlık bakım sistemi; Sağlık meslekleri, sağlık ekibi rol ve yapıları; Hemşirelik hizmetlerinin yeniden örgütlenmesi; Mali-idari-destek-teknik hizmetler; Yönetime yardımcı teknikler/ Kriz ve zaman yönetimi; Personelin değerlendirilmesi/ İnovasyon-yenilik/yaratıcılık/Teknolojinin kullanımı/lojistik hizmetler; Sağlık yönetiminde değerler ve etik; Kurum değerlendirme(SWOT) iş analiz
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster