ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Yaşamboyu Aile İlişkileri ÇGE310 BAHAR 2+0 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Aile ilişkilerine ilişkin kavramları tanımlar.
    2-Zaman içinde ailede meydana gelen değişiklikler hakkında yorum yapar.
    3-Aile ilişkileri konusunda topluma rehberlik eder.
    4-Farklı gelişim gösteren çocuğun aile ilişkilerine etkisini tartışır.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Nazan KAYTEZ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar Şimşek, N. (2008). Anne-Baba Çocuk İlişkisi ve Eğitim Yaklaşımı. Ankara: Asil Yayın Dağıtım, Hortaçsu, N. (2008). Çocuklukta İlişkiler Anne-Baba Kardeş ve Arkadaşlıklar. Ankara: İmge Kitapevi. Yavuzer, H. (2005). Çocuk Eğitimi. İstanbul: Remzi Kitapevi. Yavuzer, H. (2004). Anne-Baba Okulu. İstanbul: Remzi Kitapevi. Yavuzer, H. (1996). Çocuk Psikolojisi. İstanbul: Remzi Kitapevi
    Yardımcı Kitap Aral, N., Gürsoy, F. (2009). Özel Eğitim Gerektiren Çocuklar. İstanbul: Morpa Yayınları. Köknar, Ö. (2010). Bilinçli Çocuk Yetiştirme. Ankara: Arkadaş Yayınları. Baran, A. (2001). "Yaşlılığın Sosyal Statü ve Roller Bakımından Analizi?, Yaşlı Sorunları Araştırma Dergisi, Cilt 1, Sayı 1, s.14-24. Kalınkara, V., Aral, N., Akın, G., Baran, G. ve Özkan, Y. (2005). Yaşlı ve Aile İlişkileri Araştırması: Ankara Örneği, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Ankara. Baran, A. (2004). "Türkiye?de Aile İçi İlişkiler Üzerine Bir Model Denemesi", Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi, Sayı 1.
    Dersin Amacı Bu ders öğrencilere; bebeklik döneminden başlayıp yaşlılık dönemine kadar uzanan yaşam süresince aile ilişkileri hakkında bilgi vermeyi amaçlar.
    Dersin İçeriği Aile ilişkileri ile ilgili temel kavramlar, zaman içinde aile, ailenin nitelikleri ve önemi, aile türleri, eşler arası ilişkiler, anne- baba çocuk ilişkisi, kardeşler arası ilişkiler, çalışan anne ve çocuk ilişkisi, kırsal kesimde aile ilişkileri, parçalanmış aile ve çocuk, yaşlılıkta aile ilişkileri, aile içi şiddet, yetersizliği olan çocuklar ve aile, aile ilişkileri ile ilgili yapılmış çalışmaların tartışılması
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster