ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Kinezyoloji I FTR 212 BAHAR 3+0 Z 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Kinezyolojinin kapsamına giren konuları tanımlar ve fizyoterapiye temel oluşturduğu bilincini kazanır.
  2-Hareket ile ilgili mekanik prensipleri sınıflar, bu prensipleri insan hareketlerinin analizinde kullanmayı bilir.
  3-Kemik, kas, kıkırdak ve kollajen dokunun mekanik ve patomekaniğini tanımlar ve egzersiz sırasında oluşabilecek muhtemel riskleri sorgulayarak analiz etme becerisi kazanır.
  4-Vücut eklemlerin fonksiyonlarını, mekaniğini ve eklemle ilgili problemlerin oluş mekanizmalarını yorumlar, gerekli bilgileri seçerek, pratikte problem çözme becerisi geliştirir.
  5-Denge, ağırlık aktarma ve oryantasyon düzlemlerine yönelik bilgileri tanımlar, fizyoterapi uygulamalarında bu bilgileri örgütleme ve kullanabilme yeteneği kazanır.
  6-Normal ve patolojik yürüyüş özelliklerini ve analizleri tanımlar, kompansasyon mekanizmalarını listeler; yürüyüşün etkilendiği patolojilerde fizyoterapi programını planlayabilmek için gereken kinematik ve kinetik verileri ayırt eder.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Koordinatorü Doç. Dr. Özge ÇINAR MEDENİ
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları Arş. Gör. Burak ULUSOY
  Kaynaklar 1. Human Movement Explained. Butterworth-Heinemann Ldt. Linacre House, Jordan Hill, Oxford 1996. 2. Nordin M, Frankel VH. Basic Biomechanics of the Musculoskeletal System. Second Edition. Lea&Febiger , USA, 1989. 3. Soderberg GL. Kinesiology. Second Edition. William&Wilkins a Waverly Company, Baltimore, 2005. 4. Lippert LS. Clinical Kinesiology and Anatomy. Fourth Edition. F. A. Davis Company, USA, 2006. 5. Levangie PK, Norkin CC. Joint Structure and Function: a Comprehensive Analysis. Fourth Edition. F. A. Davis Company, Philadelphia, 2005. 6. Whittle MW. Gait Analysis: an Introduction. Butterworth, Heinemann, Oxford 1991: 130-173. 7. Smidt GL. Gait in Rehabilitation. Churchill Livingstone Inc. New York, Edinburgh, Melbourne. 1990: 1-20.
  Yardımcı Kitap -
  Döküman -
  Dersin Amacı Hareketi ve harekette rol oynayan kas, kemik, eklem, bağ ve tendonların yapısı ve mekaniğini açıklamak, günlük yaşamda bu dokulara binen streslerin kavranmasını sağlamak, dokuların streslere vereceği cevapları ayırt edebilmek, doku patolojilerinde görülen değişiklikleri listelemek ve özümsemek; denge, gravite merkezi, ağırlık taşıma kavramları ve mekanik prensiplerin hareket ile ilişkilerini yorumlamak, bunlara yönelik örnekler oluşturmak ve sorgulamak; normal yürüyüş özelliklerini ve analizlerini açıklamak, patolojik yürüyüşte gözlenen değişiklikleri listelemek ve ayırt edebilme becerisini geliştirmektir.
  Dersin İçeriği Hareket ve mekanik prensipler, Kemik, kas, kollajen ve kıkırdak dokunun mekanik özellikleri ve patomekaniği, Vücut eklemlerinin özellikleri, Denge, oryantasyon düzlemleri ve koordinatlar , Normal ve patolojik yürüyüş
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster