ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Mesleki Klinik Uygulama II EBE310 BAHAR 0+160 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Gebeye genel muayene yapar (leopold, kilo- boy takibi, vital bulgular, ödem takibi, kan, idrar tetkiki)
    2-Riskli doğum takibi yapar.
    3- Riskli doğum eylemi için hazırlık yaparak doğum eyleminin aşamalarını tanımlar.
    4-Doğum sonrası anne ve bebek için riskli durumları tanımlar.
    Ön Koşul EBE 301, EBE 302 derslerinden geçmek zorunludur.
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Nilay GÖKBULUT
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Nilay GÖKBULUT
    Kaynaklar K1. Taşkın, L.(2020). Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği Kitabı, Genişletilmiş XVI. Baskı
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Stajın amacı, öğrencilerin öğrenim gördükleri programla ilgili kazandıkları teorik bilgilerin uygulamalarını sağlamak, mesleki bilgi, becerilerini geliştirmek ve yenilikleri izleyebilmeleri için kurumsal deneyim kazandırmaktır. Ulusal Ebelik Eğitim Mevzuatı (YÖK) ; Doktorluk, Hemşirelik,Ebelik, Diş hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık ve Mimarlık eğitim programlarının asgari eğitim koşullarının belirlenmesine dair yönetmelik (2 Şubat 2008), Ebelik Madde 5 (5) `te yer alan ebelik eğitiminde bir öğrencinin tamamlaması gereken kriterlerin bu ders kapsamında uygulanması gerekmektedir.
    Dersin İçeriği Gebelikte bakım, riskli gebelikler, Doğum, doğum sonu dönem, yenidoğan ve bakımı En az 100 doğum öncesi muayeneyi de içerecek şekilde gebe kadınlara danışmanlık yapılması, En az 40 doğumu kendisinin yapması Makat doğuma aktif olarak katılması Epizyotomi uygulaması ve dikiş ile başlaması Gebelik, doğum ya da doğum sonrası dönemde risk altında olan 40 kadını izlemesi ve bakım yapması En az 100 lohusayı ve sağlıklı yeni doğan bebeği izlemesi ve bakımını yapması
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster