ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Grafik Üretim Teknikleri I GRA215 GÜZ 3+1 S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Sanat ve tasarım tarihini tanımlar.
    2-Basım ve üretim teknolojilerini tanır.
    3-Grafik ve Tasarım üretim tekniklerine uygular.
    4-Tasarımlarını, derste öğrendiği renk ayrımları, kağıt, boya, baskı makineleri ve teknikleri ışığında hazırlar.
    5-Dijital ortamda hazırladığı tasarımını, çözünürlük, renk ve format bakımından baskıya uygun hale getirir.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Rasim Sarıkaya
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Araştırma Görevlisi Fatma Feride Sezer
    Kaynaklar K1. Ambrosse, G., & Harris P. (2016). Grafik Tasarımda Format. Literatür Yayıncılık, İstanbul. K2. Ambrosse, G., & Harris P. (2014). Grafik Tasarımda Baskı ve Sonlandırma. Literatür Yayıncılık, İstanbul. K3. Ambrosse, G., & Harris P. (2013). Grafik Tasarımda Renk. Literatür Yayıncılık, İstanbul. K4. Uçar, T. F., (2019). Görsel İletişim ve Grafik Tasarım. (10. Basım) İnkılap Kitabevi, İstanbul K5. Becer, E., (2000). İletişim ve Grafik Tasarım. Dost Kitabevi, Ankara. K6. Jute, A., (1996). Grids the Structure of Graphic Design. Rotovision Publishing, Brigton. K7. Ambrosse, G., & Harris P. (2012). Görsel Baskı Öncesi Hazırlık ve Üretim Sözlüğü. Literatür Yayıncılık, İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Öğrencinin Grafik Tasarım sürecinde, Grafik Üretim Tekniklerini doğru ve etkin bir şekilde kullanmasını sağlamak.
    Dersin İçeriği Ofset baskı, flekso baskı, tifdruck baskı, dijital baskı ve serigrafi baskı teknikleri, Bu baskı tekniklerinde baskının nasıl gerçekleştiği, basılacak işe göre baskı tekniği seçimi ve baskı öncesi hazırlık çalışmaları, Tram ve taram çeşitleri, tram sıklığı, tram yoğunluğu, tram açısı, tram sıklığı seçimindeki kriterler, işe uygun tram sıklığı seçimi ve baskı kalitesine etkisi, montaj ve planlama.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster