ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Grafik Tasarımı I GRA201 GÜZ 3+1 Z 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-Oluşturduğu kompozisyon ve tasarımlarda grafik tasarımın iki boyutlu anlatım dilini kullanır.
    2-Farklı fiziksel yapılara sahip obje, figür veya tipografik öğeler arasındaki benzer noktaları grafik anlatım tekniklerini kullanarak görselleştirir.
    3-Karmaşık yapıya sahip bir obje veya figürü detaylarından arındırarak, çizgisel ve lekesel anlatım yoluyla yalın bir biçimde ifade (stilize) eder.
    4-Kavramları çeşitli tekniklerle görselleştirir.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Şadi KARAŞAHİNOĞLU
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Uçar, Tevfik F. (2004.). Görsel İletişimde Grafik Tasarım. İnkılap Kitabevi, İstanbul. K2. Barthes, R. (1999).Göstergebilimsel Serüven, Çev: M. Rifat - S. Rifat, Kaf Yayınları, Istanbul K3. Berger, J. (1990). Görme Biçimleri, Çev: Yurdanur Salman, Metis Yayınları, İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Temel ilke ve teknik bilgilerin aktarıldığı uygulamalar yoluyla, grafik tasarımın kendine özgu? iki boyutlu anlatım dilinin kavratılması
    Dersin İçeriği İki boyutlu anlatıma geçiş ve grafik ifadelendirme becerisini sağlayıcı metamorfoz, stilizasyon ve kavramı sembole dönüştürme gibi çalışmalar rapido veya guaj boya tekniği ile gerçekleştirilir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster