ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    TEKSTİL TEKNOLOJİSİ I MTT103 GÜZ 2+0 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Doğal ve sentetik liflerin teknik özelliklerini tanımlar..
    2-İplik üretim teknolojileri, dokuma, örme kumaş üretim teknolojileri ve dokusuz yüzey üretim teknolojilerini tanır.
    3-Dokuma kumaşların özellikleri hakkında bilgileri açıklar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğrt. Gör. Zeynep KAHRAMAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1 Oğlakçı, M.( 2013). Pamuk Bitkisel Yapısı Yetiştirilmesi Islahı ve Lif Teknolojisi. Akademisyen Kitabevi. İstanbul. K2 Saçak, M. (2007). Lif Ve Elyaf Kimyası. Gazi Kitabevi. Ankara K3 Karahan, N., Mürüvvet, M. (2017). Yapay Lifler. Ekin Basım Yayın. İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Tekstilde kullanılan selüloz, protein ve mineral kökenli liflerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini kavramak, tekstilde kullanılan lifleri tanımak.
    Dersin İçeriği Tekstil ve lif hakkında temel bilgiler verilmesi. Tekstil liflerinin sınıflandırılması. Tekstil liflerinin temel özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Liflerin fiziksel, kimyasal özellikleri ve testleri hakkında incelemeler yapılması. Pamuk lifinin fiziksel ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Pamuk lifinin kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında incelmeler yapılması. Keten lifinin fiziksel, kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Kenevir lifinin fiziksel, kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Jüt lifinin fiziksel, kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Rami lifinin fiziksel, kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Yün lifinin fiziksel, kimyasal ve kullanım özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Yün lifinin elde ediliş yöntemleri hakkında bilgi verilmesi. İpek lifinin fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında bilgi verilmesi. İpek lifinin elde ediliş yöntemleri hakkında bilgi verilmesi.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster