ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Mahalli İdareler I SKY303 GÜZ 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Dünya`da ve türkiye`de yerel yönetim deneyimleri arasında benzerlik ve farklılıkları karşılaştırır
    2-Farklı ölçeklerdeki yerel yönetimlerin görev ve yetki bölüşümü ile devlet ve yerel yönetim arasındaki ilişkinin nasıl kurulduğunu analiz eder.
    3-Yerel yönetim kuramları ve yerel demokrasi arasında neden-sonuç ilişkisi kurar.
    4-Günümüz yerel yönetim uygulamaları hakkında görgül veriler toplayarak akademik yazım ve sunum kurallarına uygun olarak çıkarımda bulunur.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Reyhan VARLI GÖRK
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Asisst. Prof. İsmet AKBAŞ, Res. Asisstant Emine Nur KIRIMLI, Dr Burçin Demirbilek
    Kaynaklar K1. Keleş, R. (2011). Yerel Yönetim Kavramı. Yerinden Yönetim ve Siyaset. Cem Yayınları, İstanbul. K2. Ulusoy, A., ve Tekin A. (2010). Genel Kavram ve Açıklamalar Mahalli İdareler. Seçkin Yayınları, Ankara. K3. Tortop, N., Aykaç, B., Yayman, H., ve Özer, A. (2008). Mahalli İdareler. Nobel Yayın Dağıtım, Ankara. K4. Toprak, Z. (2006). Yerel Yönetimler ve Kamu Hizmeti. Nobel Yayın Dağıtım, Ankara. K5. Varcan, N., Taraktaş, A. ve Hacıköylü, C. (2019). Yerel Yönetimler. Anadolu Üniversitesi, Eskişehir. K6. Moğol, T., Taraktaş, A., Çakır, T., ve Varcan, N. (2019). Mahalli İdareler Maliyesi. Anadolu Üniversitesi, Eskişehir.
    Yardımcı Kitap YK1. Derdiman, R. C. (2012). Türkiye`de büyükşehir belediyelerinin ve bu belediyelerin yapılarındaki yeni değişikliklerin anayasaya uyumu sorunu. S.D.Ü. Hukuk Fakültesi Dergisi, 2(1), 51-87. YK2. Ökmen, M ve Elma, F. (2013). Türk Dünyasında Yerel Yönetimler: Yapısal İşlevsel Görünüm ve Dönüşüm Süreci. İMAK ofset, İstanbul.
    Dersin Amacı Dersin amacı yerel yönetimlerin temel kavramlarını, farklı sistemlerdeki yerel yönetim biçimlerini, yerel yönetim-merkezi yönetim ilişkilerini, farklı yerel yönetim biçimlerini ve aralarında görev ve yetki paylaşımını öğrenmektir.
    Dersin İçeriği Yerel yönetim kavramı, dünyada yerel yönetimler, Türkiye`de yerel yönetimlerin ve yerel yönetimlerin görev, yetki ve yükümlülükleri incelenecektir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster