ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Araştırma Yöntemleri SKY106 BAHAR 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Sosyal bilimsel bir bakış açısı ve disiplinler arası tutum geliştirir.
    2-Toplumsal olay ve olgular hakkındaki verileri analiz eder.
    3-Bilimsel düşünceyi değerlendirir.
    4-Alanla ilgili yayınları takip etme alışkanlığı geliştirir.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Burçin Demirbilek
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Neuman, W. L. (2006) Toplumsal Araştırma Yöntemleri: Nitel ve Nicel Yaklaşımlar Cilt I, Cilt II. Yayın Odası, İstanbul. K2. Gökçe, B. (2007), Toplumsal Bilimlerde Araştırma. Savaş Yayınevi, Ankara. K3. Şimşek, A. (ed). Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri. Anadolu Üniversitesi. K4. Beraha, A. (2021). Bilimsel Düşünce ve Araştırma Metodolojisi: Kavramlar, İlkeler, Bilim Felsefesi ve Ontolojik Boyut. Gazi Kitabevi: Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. Arslan A. (2002) Felsefeye Giriş, Ankara: Vadi Yayınları Fritjof Capra, Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası. İnsan Yayınları, İstanbul:. YK2. Suğur, N. (2009) Sosyolojide Araştırma Yöntem ve Teknikleri. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Yayınları, . Eskişehir. YK3. Altunışık, R. Coşkun, R. Bayraktaroğlu, S. ve Yıldırım, E. (2010) Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, SPSS Uygulamalı. Sakarya Yayıncılık, Adapazarı. YK4. Özdemir, A. (2008) Yönetim Biliminde İleri Araştırma Yöntemleri ve Uygulamalar. Beta Yayınları, İstanbul.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, öğrencilere sosyal bilimler alanında yöntembilim, yöntem ve teknikler konusunda temel bilgileri vermektir.
    Dersin İçeriği Bilim, sosyal bilim, bilimsel araştırma kavramlarının bilim felsefesi bağlamında tartışılacağı bu derste Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri; kuram, metodoloji, araştırma tasarımı, literatür tarama, veri toplama, ölçme ve değerlendirme, veri analizi ve araştırma raporu yazma gibi farklı boyutlarda ele alınacaktır.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster