ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Eski Türk Edebiyatı-VII TDE401 GÜZ 3+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-18. ve yüzyılda edebiyatımızın seyri, yenilikler ve değişiklikler hakkında bilgilenir ve bu yüzyıldaki şiir zevkini tanır.
    2-Nedim tarzı ve mahallileşme hakkında bilgi sahibi olur.
    3-18.yy. ve sonrasında Osmanlı sosyo-kültürel yapısını edebiyat penceresinden gözlemler.
    4-Türk tezkireciliği, biyografi geleneği hakkında bilgi sahibi olur.
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Fatih SONA
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Komisyon (2018), XVIII. Yüzyıl Türk Edebiyatı, Anadolu Üniv. Açık Öğretim Fak. Yayınları, Eskişehir. K2. Gölpınarlı, Abdülbaki. (1955), XVIII. Yüzyıl Divan Şiiri. İstanbul.. K3. İsen, Mustafa ve diğerleri. (2002), Eski Türk Edebiyatı El Kitabı. Ankara: Grafiker Yay. K4. Macit, Muhsin. (2000), Nedim, Hayatı, Eserleri, Sanatı. Ankara: Akçağ Yay. K5. Mazıoğlu, Hasibe. (1992), Nedimin Divan Şiirine Getirdiği Yenilik. Ankara: Akçağ Yay. K6. .İz, Fahir, (1995), Eski Türk Edebiyatında Nazım I-II, Ankara: Akçağ Yay. . K7. Şentürk, Ahmet Atilla-Kartal, Ahmet, (2004), Üniversiteler İçin Eski Türk Edebiyatı Tarihi, İstanbul: Dergah Yay.
    Yardımcı Kitap 18. yüzyıl şairlerine ait divanlar, mesneviler ve bunlar üzerine yapılan çalışmalar
    Dersin Amacı 18. yüzyıl ve Türk Edebiyatını tanıtma, döneme hâkim olan özellikler, yüzyılın önde gelen şairlerinin hayatı, edebî şahsiyetleri ve eserleri hakkında öğrencileri bilgilendirme, şairlerin şiir özelliklerini ortaya çıkarma, eserlerinden örnekler üzerinde tahlil çalışmaları yapma
    Dersin İçeriği 18. yüzyıl tarihine genel bakış, Orta Asya ve Azerî edebiyatları, Osmanlı sahası Türk edebiyatının genel özellikleri 18. yüzyıl şuarâ tezkireleri Nedîm Enderunlu Fazıl Müverrih Süruri Vehbi Şeyh Gâlib Kâmî Nevres-i Kadim Esrar Dede Fıtnat Hanım Koca Ragıp Paşa Kânî Mensur Türler
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster