ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Tarihin Popüler Yüzü TAR425 GÜZ-BAHAR 2+0 Fak./ Üni. S 5
  Öğrenme Çıktıları
  1-Bu ders sonucunda öğrenci; Genel olarak tarih yazıcılığı üzerine bilgi edinir, tarihi bilginin ifade edildiği farklı ürünler üzerinde durur, bunlar vasıtayla tarihin halk üzerindeki etkisi ve halkın tarihle olan ilişkisinin öğrenir.
  Ön Koşul None
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Doç. Dr. Ahmet Özcan
  Dersi Verenler

  1-)Profesör Dr Ahmet Özcan

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Bu konuda alanın belirsizliği ve genişliğinden dolayı belirli bir kitap kullanılma imkânı yoktur. Ayrıca belirli bir kitap üzerinde durulması ilgili bilim dalı üzerinde lisans seviyesinde öğretim açısından tarafımızca yanlış bir uygulama olarak görülmektedir. Elbette genel bilgiyi vermesi bakımından bazı eserler şarttır. Bütün bu konuları genel olarak ele alması bakımından Özcan, Ahmet, Türkiye?de Popüler Tarihçilik, Türk Tarih Kurumu, 2011.
  Yardımcı Kitap Geçmişten bugüne yayımlanmış popüler tarih dergileri, popüler tarih kitapları, tarihi romanlar
  Dersin Amacı Akademik tarihçiliğin dışında farklı bir tarihçilik alanı olduğu ve popüler tarihçilik olarak adlandırdığımız bu alanın akademik tarihçiliğe olumlu ve olumsuz yönden etkilerinin teorik ve pratik olarak öğrenilmesi.
  Dersin İçeriği Osmanlı popüler tarihçiliği ve ürünleri ( Modernleşme öncesi), Popüler tarih yayıncılığı, Tarihin popülerleşmesi ve süreli yayınlar,Gazetelerde ve dergilerde tarih, Popüler tarih dergileri 1943 sonrası,Tarih ve Edebiyat ,Tarihî Romanlar (Çizgi roman dahil) ,Tarih ve Tiyatro, Tarih ve Sinema, Tarih ve tv, internet, kolleksiyonculuk, müzecilik vb.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster