ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Türkiye Kalkınma Coğrafyası COG414 GÜZ-BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Türkiye`nin genel arazi kullanılışını değerlendirir
    2-Türkiye tarımını etkileyen temel faktörleri açıklar, sorunlarını ve çözümlerini yorumlar
    3-Türkiye`de önemli tarım ürünlerinin yetişme koşulları ve üretimi dağılışını tartışır.
    4-Türkiye`de başlıca sanayi kollarının gelişimini, dağılışını ve etkili faktörleri sıralar.
    5-GSMH, ihracat ve işgücünün sektörel dağılımını analiz eder.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Bekir Gökmen
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1.Tufan, A. (1997). Türkiye Ekonomisi, Ankara Üniversitesi Yay. No:1487, Ankara: Ziraat Fakültesi. K2.Sevgi, C. (1994). Sanayileşme Sürecinde Türkiye ve Sanayi Kurulışlarının Alansal Dağılımı, I. Baskı, İstanbul:Beta Basım Yayım Dağıtım A. Ş. K3.İstanbul Sanayi Odası. (2015). İstanbul Sanayi Odası`nın 60. Yılında Türk Sanayi, İstanbul:İstanbul Sanayi Odası.
    Yardımcı Kitap YK1. Hodder, R. (2000). Development Geography. London:Routledge. YK2. Tümertekin, E., ve Özgüç, N. (1999). Ekonomik Coğrafya: Küreselleşme ve Kalkınma. İstanbul:Çantay Kitabevi.
    Dersin Amacı Türkiye`nin kalkınma sorunlarını, genel arazi kullanılışı; Türkiye`de tarımın temel özelliklerini; Türkiye ekonomisi için önemli başlıca tarım ürünlerinin üretim ve dağılışını; Türkiye`de başlıca tarım dışı ekonomik faaliyetlerin gelişimi ve dağılımını, ekonomik sektörler ile çevresel faktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek.
    Dersin İçeriği Türkiye`nin Doğal ve Beşeri Kaynakları, Osmanlı Devleti`nden Türkiye Cumhuriyeti`ne Kalkınma Çabaları, Türkiye Cumhuriyeti`nin İlk YIllarında Kalkınma Yolunda Atılan Adımlar, Sanayi Planları, Kalkınma Planları ve Kalkınma Yolunda Bölgesel Güç Olmak İçin Gerekli Aşamalar.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster