ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Toplumsal Cinsiyet Rolleri PSİ346 BAHAR 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyet rolü, cinsiyet kimliği, toplumsal cinsiyet kalıpyargıları, cinsiyetçilik gibi kavramlar arasındaki farkları ayırt eder.
    2-Toplumsal yapı içerisindeki farklılık ve eşitsizliklerin toplumsal cinsiyet ilişkileri açısından önemini yorumlar.
    3-Genel olarak şiddetin toplumsal cinsiyet ilişkileri ile olan bağlantısını örneklendirir.
    4-İletişimde cinsiyetçi ifade kullanımı konusunda ailesinde, çevresinde ve medyadaki sorunlu ifadeleri tanır.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr.Üyesi Arzu ÇALIŞKAN SARI
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Else-Quest, N.M ve Hyde, J.S. (2021). Kadın Psikolojisi ve Toplumsal Cinsiyet. (Çev. Ş. Türk). Ankara: Nobel Yayıncılık K2. Dökmen, Z. (2010). Toplumsal Cinsiyet (Sosyal Psikolojik Açıklamalar). Ankara: Remzi Kitapevi
    Yardımcı Kitap YK1. Avcı, F. ve Güdekli, A. (2018). Toplumsal Cinsiyet ve Medya İlişkisi: Yazılı Basında Kadına Şiddet ve Kadın Cinayetleri Haberleri Üzerine Bir Analiz. International Journal of Cultural and Social Studies (IntJCSS), 4(2), 475-506. YK2. Özaydınlık, K. (2014). Toplumsal Cinsiyet Temelinde Türkiye?de Kadın ve Eğitim. Sosyal Politika Çalışmaları Dergisi, 14(33), 93-112.
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, toplumsal cinsiyet ve çeşitli alanlarla (eğitim, sağlık, iş yaşamı, kadına yönelik şiddet vs.) ilgili sorunları eleştirel bir yaklaşımla ele almaktır. Bu ders kapsamında toplumsal cinsiyete yönelik kavramsal bir çerçeve çizilecek ve kadına yönelik şiddet gibi alanlarda yapılan müdahale programları ve yasal düzenlemeler tartışılacaktır.
    Dersin İçeriği - toplumsal cinsiyet konusundaki kuramsal yaklaşımlar - toplumsal cinsiyet: eğitim, sağlık ve medya - kadına yönelik şiddet - iletişimde cinsiyetçi ifadeler - iş hayatında kadınlara yönelik ayrımcılık - erkek psikolojisi ve erkeklik çalışmaları
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster