ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Güç Sistemleri Tasarımı EEM 427 GÜZ 3+0 S 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Elektrik projesinin temel kavramlarını ve dağıtım şebekesinin temel elemanlarını listeler
    2-Şebeke üzerindeki gerilim düşümü ve akım değerini hesaplar
    3-Şebekelerdeki yük yoğunluğu hesabını yapar ve kabloların kısa devre dayanımını ve arıza yerini belirler
    4-Uygun kabloyu seçer ve dağıtım sisteminin tasarımını yapar
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Göksu GÖREL
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar Saner Y., Güç Dağıtımı 1, 2, 3, 4, 5 ve Güç İletimi (Enerji taşınması), Birsen yayınevi, 2004 Glover J. D., Sarma M. S.,Power System Analysis and Design, Cengage Learning; 5th edition, 2011
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Elektrik enerjisinin iletim, dağıtım ve kullanımına yönelik uygulama projelerini tanıtmak, proje tasarlayabilmek ve dağıtım şebekelerinin tasarımı ve diğer konularda bilgi ve beceri kazandırmak
    Dersin İçeriği Elektrik projesi temel kavramları, Dağıtım şebekesi temel kavramları, Yüksek ve orta gerilim iletim hatları, Güç tanımı, Direk tipleri ve seçimleri, Gerilim düşüm hesabı, Bara hesapları ve bara seçimi, Akım yoğunluğu hesabı, Dağıtım şebekeleri, Kabloların kısa devre dayanımı, Kablo arıza yerinin tespiti
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster