ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Enerji İletimi EEM435 GÜZ 3+0 S 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-İletim Hatlarının Seri Empedansı hesaplarını yapar ve iletim Hatlarında Kapasite hesaplarını yapar
    2-İletim Hatlarında Akım ve Gerilimi ilişkilendirir ve Kısa, Orta ve Uzun İletim Hatlarını karşılaştırır
    3-İletim Hattı Denklemlerinin Genel Devre Sabitleri ile Gösterilmesini çözer ve Uzun İletim Hatları İçin Eşdeğer P ve T Devrelerini analiz eder
    4-İletim Hatlarında Kompanzasyonu yorumlar, daire Diyagramları çizer ve Doğru Akımla Enerji İletimini modeller
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Göksu GÖREL
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1-Çakır, H.,Enerji İletimi (Elektrik Hesaplar), 1989 K2-Demirkut B., Elektrikle Enerji Taşınması, IDMMA, 1971. K3-Stevenson W.D.,Elements of PowerSystem Analysis,McGrawHill 1982. K4-Bergen A. R.,PowerSystem Analysis, Prentice Hall,1986. K5-Gönen T., Modern PowerSystems Analysis, John-Wiley, 1988.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Enerji İletim Sistemlerinde Hatları Modellemek ve Analizini yapmak
    Dersin İçeriği İletim Hatlarının Karakteristiklerinin İncelenmesi, İletim Hatlarında Akım ve Gerilim Münasebetleri, İletim Hattı Modelleri, Kısa İletim Hatları, Orta Uzunluktaki İletim Hatları, Nominal pi Devreleri ve Nominal T Devreleri, Uzun İletim Hatları, Uzun İletim Hattı Eşitliklerinin Açıklanması, İletim Hattı Denklemlerinin Genel Devre Sabitleri İle Gösterilmesi, A,B,C ve D Sabitlerinin Hesaplanması, Uzun İletim Hatları İçin Eşdeğer pi ve T Devreleri, Enerji İletim Hatlarının Reaktif Güç Kompanzasyonu, Doğru Akım İle Enerji İletimi, Elektrik Şebeke Kayıplarının İncelenmesi
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster