ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Güç Dağıtım Sistemleri EEM430 BAHAR 3+0 S 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Elektrik dağıtımında şebekelerinde iletken kesiti, gerilim düşümü, kısa devre hesapları yapar
    2-Dağıtım şebekelerinde kullanılan değişik araç ve gereçleri tanır
    3-Dağıtım sistemleri ile ilgili problemleri çözer
    4-Havai hat ve yeraltı kablolarının kesit hesaplarını yapar
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Fatih KORKMAZ
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1-Alperöz, N. (1987). Elektrik Enerjisi Dağıtımı (1.Basım), Nesil Matbaacılık, İstanbul. K2-İnan, M. (1973), Orta Gerilim Şebekeleri Kısım-II (1. Basım), İTÜ Yayınları, İstanbul.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Elektrik enerjisi dağıtımında mevcut şebeke tiplerinin yapısı, hesaplanması ve düzenlenmesi konusunda bilgi vermek
    Dersin İçeriği Şebeke şekilleri tanıtımı, Şebekelerin yapılışı ve düzenlenmesi, Hat kesiti hesapları için kriterler, Gerilim düşümü hesapları ( Alçak Gerilim ), Gerilim düşümü hesapları ( Orta Gerilim ), Dallı şebekede gerilim düşümü hesapları, Eşit yayılı yüklü şebekelerde gerilim düşümü, Karışık yüklü şebekelerde gerilim düşümü, İki taraftan beslenen şebekeler ve gerilim düşümü hesabı, Düğüm noktası olan şebekelerde gerilim düşümü hesapları, Elektrik enerji dağıtımında kullanılan iletkenler, Yeraltı kabloları, Şebeke arızaları ve kısa devre hesapları, Buz Yükü, Rüzgar Yükü, Sehim Hesaplama
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster