ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İşletim Sistemleri BİL305 GÜZ 3+0 Z 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Önceki işletim sistemleri hakkında kısa tarihçe verir ve modern işletim sistemlerinin nasıl çalıştığını açıklar.
    2-İşletim sistemlerini yapısal olarak tanımlar.
    3-Süreç, iş parçacığı, planlama ve süreçler arası-iletişim için semaforlar, ortak-bellek ve mesaj geçirme yöntemleri ile işletim sisteminin çekirdek birimlerini değişik teknikler kullanarak tasarlar.
    4-Bellek yönetimi, giriş/çıkış teknikleri ve dosyalama sistemlerinin sonuçlarını değerlendirir.
    5-Güvenlik ve koruma tedbirlerini bir bilgisayar üzerinde uygular.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Fuat TÜRK
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1.Tanenbaum, A. S. (2007). Modern Operating Systems. 3rd Edition. Prentice Hall, New Jersey. K2.Stallings, W. (2001). Operating Systems: Internals and Design Principles. 4th Edition. Prentice Hall, New Jersey.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Günümüz işletim sistemlerinin teorisi, süreç ve thread kavramlarını, bellek yönetimi, dosyalama sistemi ve giriş/çıkış prensiplerini vermektir.
    Dersin İçeriği İşletim sitemlerine giriş, Süreçler, İş parçacıkları, Süreç ve iş parçacığı planlama, Kilitlenme, Süreçler arası iletişim, Bellek yönetimi, Sanal bellek, Sanal bellek yönetim politikaları, Dosyalama ve yedekleme sistemleri, Giriş/çıkış yönetimi, Güvenlik ve koruma, Çoklu ortam işletim sistemleri
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster