ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Sağlık Hizmetlerinde İletişim ACL257 GÜZ-BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-İletişimi ve iletişim öğelerini sıralar, etkin iletişim için gerekli olan koşulları uygular.
    2-İletişim sürecini tanımlar ve iletişim yöntemlerini değerlendirir.
    3-İletişim ile algılama ve dinleme arasındaki ilişkileri karşılaştırır.
    4-Beden dilinin iletişimdeki rolünü açıklar, iletişim engellerinin aşılmasında empatik yaklaşımı uygular.
    5-Çalışma ortamında personel, hasta ve hasta yakınlarıyla sağlıklı iletişim kurar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Ü. Tuğba GÜRKÖK TAN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Öğr. Gör. Nilay ŞAHİN
    Kaynaklar 1. Altıntaş E., Çamur D. Beden Dili, İstanbul,Motif Matbaacılık, 2004. 2. Özcan A. Hemşire Hasta İlişkisi ve İletişimi (2. Baskı), Sistem Yayıncılık, Ankara, 2006.
    Yardımcı Kitap 1. Danish SJ., Daugelli AR., Hauer AL. Yardım Becerileri Temel Eğitim Programı (Çev: F. Akkoyun,), Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Ankara, 1994 2. Acar NV. Terapötik İletişim (3. Baskı), Onur Ofset, Ankara, 1998.
    Dersin Amacı Sağlıklı iletişim yöntemleri doğrultusunda, bireyin kendisini tanıması, doğru iletişim ilkelerinin farkına varması, günlük hayatta ve mesleğinde kullanabilmesi, iletişim konusunda duyarlılığın artmasının sağlanabilmesi, farklı din, kültür ve entelektüel düzeylere göre iletişim kurma prensipleri, kendini ifade etme yöntemleri üzerinde bilgi donanımına sahip olmak amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği İletişim ve iletişim öğelerinin tanımlanması, İletişim süreci, iletişim yöntemleri, Beden dilinin iletişimdeki rolü, İletişim engelleri ve aşılması, Sağlık personelinin hasta ile iletişimi, Sağlık personelinin ekip ile iletişimi, Sağlık personelinin işiyle ilgili yazılı ve sözlü iletişimi, Komuta Kontrol Merkezi ve 112 İstasyonu anonsu (Vaka Kabulü- Bildirimi- Teslimi)
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster